Saada vihje

Kuhu minna muuseumiööl?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Piret Lakson
Copy
Lennusadam.
Lennusadam. Foto: Albert Truuväärt

Taas on kätte jõudnud aeg, mil muuseumid ja teised mäluasutused avavad oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta.

Täna toimub järjekorras kaheksas üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja «Öös on laineid».

Muuseumiööst võtab osa rekordiliselt palju ehk 198 muuseumi ning oma uksed teevad viieks tunniks tasuta lahti ka mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad, tuletornid ja looduskeskused – üht- või teistpidi kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad paigad ja organisatsioonid.

Muuseumiöö programmiga on sel korral liitunud ka palju uusi kohti. Näiteks saab Tallinna lähistel piiluda mitmesse tuletorni, mis pole igapäevaselt publikule avatud. Tartus pääseb tuumavarjendisse. Kuressaares kutsutakse aga koguni oma paadikesega väikelaevade katsebasseini laineid proovima. Jääaja keskus Äksis korraldab öiseid parvereise Saadjärvel ning rahvusarhiivi filmiarhiiv avab rannabaari. Eriti mahukat programmi pakuvad Hiiumaa muuseumid.

Paljudes maakondades korraldatakse tasuta bussiekskursioone, et külastajad saaksid kaugemates paikades asuvate muuseumideni ka ilma oma autota. 

Muuseumiöö ühe koordinaatori Külli Lupkini sõnul on aasta suurima Eesti muuseume ühendava ettevõtmise teema sel korral inspireeritud merekultuuriaastast, nii et isegi merest kaugemate paikade muuseumiöö programmides on kuulda kajakakisa ning tunda meretuult.

«Ent juttu tuleb ka muust kui vapratest meremeestest ja kaugetest laevareisidest: teema pakub väga erinevaid tõlgendusvõimalusi. Muuseumid kutsuvad sel ööl küsima, kuidas lained üldse tekivad. Kuidas inimesed ja masinad lainete abil suhtlevad? Kuidas tekivad kuumalained ja millal hakkasid spordisõbrad staadionitel laineid tekitama,» märkis Lupkin.

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta.

Kogu tänast muuseumiöö programmi linnade ja muuseumite kaupa saab vaadata siit!

Eelmisel aastal võttis muuseumiööst osa enam kui 110 000 inimest, mis oli kõigi aegade muuseumiöö publikurekord.

Muuseumiööd tähistatakse alati rahvusvahelisele muuseumipäevale, 18. maile lähimal laupäeval. Muuseumiööd korraldavad Eesti muuseumid koos Eesti muuseumiühinguga.

Tagasi üles