Los Angeleses tuleb esiettekandele Arvo Pärdi uudisteos

Liis Velsker
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arvo Pärt.
Arvo Pärt. Foto: Peeter Langovits

USAs Los Angeleses tuleb täna maailma esiettekandele uus teos Arvo Pärdilt: «Greater Antiphons» keelpilliorkestrile. Dirigent Gustavo Dudameli juhatusel esitab teose Los Angelese filharmoonia orkester, kelle tellimusel teos valmis.

Uue teose aluseks on 1988. aasta a cappella teos «Sieben Magnificat-Antiphonen», mille helilooja otsustas seada keelpilliorkestrile. Kirjastuse Universal Edition sõnul ei seisa uus teos kooriversiooniga võrreldes mitte üksnes kõlaliselt täiesti uues valguses, vaid ta lisab teosele ka sisuliselt uue kunstilise tasandi.

Advendiliturgia traditsiooni magnifikaadi antifoone ehk O-antifoone tuntakse ingliskeelses kultuuriruumis ka nime all «Greater Antiphons». Teose seitse osa vastavad seitsmele värsile, millest igaüks algab O-pöördumisega.

Arvo Pärdi teose «Greater Antiphons» tellis Los Angelese filharmoonia orkester, mis on üks maailma nimekamaid sümfooniaorkestreid. Helilooja ja orkestri vahelise koostöö alguseks võib pidada aastat 2008, mil orkestri kaastellimusel sündis sümfoonia nr 4 «Los Angeles». 2009. aastal tõid Los Angelese filharmoonikud sümfoonia nr 4 Pekka Saloneni juhatusel ka esiettekandele ning selle salvestuse andis välja plaadifirma ECM.

Teose «Greater Antiphons» esiettekanne Walt Disney nimelises kontserdimajasleiab aset festivalil «Mozart & Pärt», mis kestab 19.–29. maini ning mille eestvedajad on Los Angelese filharmoonikud ja selle peadirigent Gustavo Dudamel. Teos kõlab festivalil kaks korda, teine ettekanne toimub pühapäeval.

Teose «Greater Antiphons» Euroopa esiettekannet saab kuulda 14. juulil Malta rahvusvahelisel kunstifestivalil.

Tagasi üles