K, 5.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Roman Toi 100

Kirke Ert
, toimetaja
Roman Toi 100
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Roman Toi
Roman Toi Foto: Karl Hintzer - Herder-Institut

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Estonian Studies Centre/VEMU (Väliseesti Muuseum) Torontos on valmistanud koostöös ette näituse «Roman Toi 100» tähistamaks koorijuhi, helilooja, muusiku ja pedagoogi Roman Toi 100. sünnipäeva. Näitust eksponeeritakse samal ajal nii Eestis kui Kanadas.

20. juunil kell 17 avatakse näitus Viljandi Vanas Veetornis. Roman Toi oli Viljandi veetorni taastamise suurtoetaja, mistõttu reisibki näitus esimesena just sinna. Näitus on Viljandis avatud 21. juunist 31. augustini.

Viljandimaal üles kasvanud Roman Toi on väliseesti koorielu ja laulupidude hing. Sündinud 18. juunil 1916 Kõo vallas, lahkus ta Eestist 1944. aastal Saksamaale ja edasi Kanadasse, kus hoidis elus Eesti mõtet kuni taasiseseisvumise ja praeguse hetkeni. Muusikaõpinguid alustas ta Tallinnas Jakob Westholmi poeglaste gümnaasiumis Tuudur Vettiku käe all ning jätkas Tallinna Konservatooriumis.

Ta on lõpetanud Chicago ülikooli konservatooriumi, Toronto Kuningliku Konservatooriumi, Šveitsis Montreaux’s asuva Institute for Advanced Musical Studies ja Toronto ülikooli. Toi on olnud Toronto Eesti Meeskoori ja segakoori «Estonia» dirigent, väliseesti laulupidude ja Eesti üldlauludpidude üldjuht. 

Roman Toi heliloomingu suurema osa moodustab  koorimuusika, lisaks on ta kirjutanud sümfoonilisi ja vokaalsümfoonilisi teoseid ning orelimuusikat. 2011. aastal pälvis ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku elutööpreemia, 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia.

Märksõnad
Tagasi üles