L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ametlik järelhüüe Andres Laasikule

Facebook
Comments
Andres Laasik
Andres Laasik Foto: Marko Mumm / Scanpix

Andres Laasik 11. IV 1960 – 11. VI 2016

Lahkunud on teatri- ja filmikriitik Andres Laasik. Meiega jääb tema hea sõna. Jah, kogu mitmetähenduslikkuses, mida see ütlus sisaldab. Andres valdas kirjutajana sõna, olgu pikemas või lühivormis, uurimuslikus monograafias või kiirarvustuses, stsenaristina või ajakirjanikuna. Ja tihti oli just tema natuke naerukil öeldud hea sõna see, mis arutelusid rahustas, asjaajamisi ja inimesi ummikseisudest üle aitas.

Andres tundis teatrielu põhjalikult ja väga mitme kandi pealt. 1978–80 õppis ta lavakunstikateedris, lõpetas 1986 teatriteaduse alal Peterburi Teatriakadeemia ja 2005 Tartu Ülikooli magistriõppe (magistritöö «1960. ja 1970. aastate teatriuuendus Eestis ja Soomes – kaks paralleelset kultuuriilmingut»). 1992–97 oli ta  Eesti Draamateatri kirjandusalajuhataja.  Teatrisüsteemi toimimist korraldas ta Kultuuriministeeriumi Teatrite Valitsuses ja Teatriliidus töötades. Aastast 2014 juhtis ta Eesti Teatri Agentuuri, mille loomise üks algatajaid ta 1994. aastal oli olnud. Kultuuritoimetajana töötas ta Pühapäevalehes ja 1998–2014 Eesti Päevalehes. Rohkem kui kolmkümmend aastat osales ta eesti teatri- ja filmielus väsimatu arvustajana ja eesti kultuuri tutvustajana välisajakirjanduses ja festivalidel.

Empaatiast ja süvenemisest annavad tunnistust ta kaks elulooraamatut suurtest eesti teatri- ja filmimeestest «Filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisk. Ikka hea pärast» (2011) ja «Teatri vang. Leo Kalmeti kirjutamata elulugu» (2014). Sama kullaprooviga on dokumentaalfilm Gustav Ernesaksast «Laulutaadi hümnid» (2008), mille üks stsenariste ta oli. Ta valiti Eesti Filmiajakirjanike Ühingu aasta kriitikuks 2005 ja tänavu kevadel tunnustati teda teatriuurija ja -arvustaja missiooni kandmise eest Priit Põldroosi nimelise auhinnaga.

Hea, täpne ja asjatundlik sõna oli Andrese kui arvustaja, ajakirjaniku ja juhi tarviline ja tulukas tööriist. Andrese hea sõna oli tema kolleegidele ja sõpradele hindamatu ja hingeminev väärtus. Me oleme väga tänulikud.

Eesti Teatri Agentuur

Eesti Draamateater

Eesti Teatriliit

Eesti Päevaleht

Vaba Lava

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus

Eesti Filmiajakirjanike Ühing

Eesti Kinoliit

Eesti Etendusasutuste Liit

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles