Kuidas näha ruumi?

Taavi Talve videoinstallatsioon "PIMETÄHN".

FOTO: Kaader videost

17. septembril avatakse KUMUs Neeme Külma, Krista Möldri ja Taavi Talve loomingul põhinev näitus «Arhiivi ja arhitektuuri vahel». 

Kunstnikke ühendab keskendumine ruumile ning selle erinevatele kogemisviisidele ja käsitlusvõimalustele. Ruum võib siin ühtaegu tähendada nii konkreetset arhitektuurset keskkonda kui ka hoomamatut, enamasti tähelepanu keskmest välja jäävat nn mittekohta.

Ruum võib end vaataja ees lahti rullida ka ajalist telge pildi ja laia geograafilise haardega; fiktsiooni ja tegelikkusena. Viidates ühtaegu nii arhiivile ja arhitektuurile, osutab näitus ka oma toimumiskohale – Kumu kunstimuuseumile, selle institutsionaalsele profiilile, tegevusmehhanismidele ja ruumiloogikale.

Neeme Külm, Krista Mölder ja Taavi Talve on peamiselt Tallinnas tegutsevad ja erinevates meediumides töötavad kunstnikud.

Neeme Külm (1974) on installatsioonikunstnik, kelle loomingut iseloomustavad kohaspetsiifilised ja ruumi manipuleerivad teosed. Ka käesolevale näitusele loodud tööd tõukuvad siinsest ruumilisest keskkonnast – kasutades hoone võimalusi ja piiranguid, töötab Külm välja uue näitusesaalis liikumise loogika ja viisi selle keskkonnaga suhtlemiseks.

Krista Mölder (1972) on peamiselt fotomeediumis töötav kunstnik, kelle tundlik ja detailne käsitlus toob kadreeringu kaudu esile pildina jäädvustatud keskkonna tunnetusliku ja poeetilise külje. Näitusel eksponeeritakse nii Möldri uusi teoseid, mis on algmaterjalina üles võetud Kumu kunstimuuseumis, kui ka taasloodud valikut varasemast loomingust.

Taavi Talve (1970) on olnud tegev meediakriitilises kunstnikerühmituses Johnson ja Johnson ning rakendanud oma soololoomingus arhiivset ja viitelist ainest varemgi. Siinse näituse jaoks valminud film ja sellest lähtuv installatiivne teos baseerub Talve uurimistöö käigus leitud materjalil. Luues filmi, kus segunevad fiktiivne ja faktipõhine, räägib Talve loo New Yorgi kunstiväljal tegutsenud Eesti juurtega tantsijannast, osutades selle fragmentidest moodustuva narratiiviga ka laiemale kultuurikontekstile ja -ruumile.

Näituse kuraator on Kati Ilves, kujundaja Neeme Külm. Graafilised disainerid on Mikk Heinsoo & Kaarel Nõmmik (Stuudio Stuudio)

Tagasi üles