Annika Haasi näitus «OMG! She is bald / Appi, kiilakas naine!» sündis tõdemusest, et vaikimisi eeldame, nagu peaks naisel olema juuksed peas, veel parem pikad. Ja kuidas reageerib üldsus, kui naine käib ringi särava poleeritud kolbaga või just masina alt tulnud 0,3 millimeetrise siiliga? Hendrik Alla juttu näitusest, Annika Haasist ja kiilakatest naistest loe edasi...
Naised Annika Haasi näituselt «OMG! She is bald / Appi, kiilakas naine!» jutustavad oma loo: miks neil juukseid pole, mida head ja halba selles on.
Nele
jaanuarikuu eksamisessises pakases, sest tundsin, et tahaksin midagi uut. Ma tahtsin teada, mis muutuks ja kuidas ma end siinses ühiskonnas naise rolli täites kiilakana tunneksin.
mida Eesti ühiskonnas naiseks-olemise all mõeldakse. Võib öelda, et elu muutus rutiinivabamaks. Alguses oli tudengipidudel raske tantsida, sest pidin tükk aega kohanema, kuna õpitud tantsuliigutustel ei olnud enam mõtet. Kuidas näiteks nüüd küll tantsida, kui pole juukseid, mida seksikalt visata? Terve elu olen ju oma keskkonnast ja eakaaslastelt õppinud tantsuliigutusi (vt ka «riitustants»), mis keskendusid juuste eksponeerimisele (vt ka «hei, ma olen viljakas!»).
Juuste mahalõikamine muutis mu elu, sest see võimaldas mul mikrotasandil läbi mängida n-ö võimumängu, see tähendab tajuda, kelle käest ja kelle kätte liigub otsustusvõim ning -tahe. Võtsin otsustaja rolli ja see omakorda võimestas mind ohjade ja otsustamisvabaduse enda käes hoidmist ka mujal praktiseerima. Selle kogemuse võrra rikkamana on juba oluliselt julgem ümbritsevat ühiskonda, seda nii mikro- kui ka makrotasandil, kriitilise pilguga vaadata ning ebaõiglusest või survestamisest valju häälega teada anda.
välja öeldakse esimene filtreerimata mõte. Nii muutusid mu lähedaste soov, et ma juuksed tagasi kasvataksin («kasvata kas või natuke üle kõrvade»), lähedaste ja võõraste vabalt lubatud möödaminnes visatud kommentaarid minu mittenaiselikule välimusele ning kõige hullem – see, kui inimesed ilma luba küsimata juukseid «sasima» tulevad (no kes nii teeb?!) – mu igapäevaelus veidraks refrääniks.