Kuukass andis teatepulga härra Klaasile

FOTO: Peeter Langovits

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade nominent Kairi Look, kelle raamatut "Lennujaama lutikad ei anna alla" tunnustas lastekirjanduse žürii.

Näritud õunaga vastu pead saada ei ole just see, mida ka kõige aktiivsemat vaatajaosalust pakkuvas muuseumis ootaks. Liiatigi kui loopijaks on ingel madonnamaalilt ja õun pätsatud kõrvalolevalt natüürmordilt. Aga just see juhtub Kairi Looga uues raamatus. Juhtub muudki. Aadam ja Eva käivad laupäeviti oma ussiga jalutamas, põlev kaelkirjak tõttab kempsu end kustutama, rott restaureerib maale jne.

Kõigepealt tulevad pildid. Salapärased, kummastavad, tõepärased, kuid kiiksuga, teevad rahutuks ja on kõige selle juures lummavalt ilusad. Need ei lase teksti lugeda enne, kui on sabasulgede sahinal vaataja silme ees tuuri või paar teinud. Aga siis tahaks teada küll. Et millest siis lugu räägib, millest jutt käib. Käivitav sündmus on koolilaste õppekäik kunstimuuseumisse, härra Klaasi omasse nimelt. Igaaaav! Ei. Puhta pöörane hoopis.

Või on käivitajaks hoopis see, et üks kurb laps lõpetas unistamise? Ema on kaugel ja koer jäi auto alla. Kumbki juba üksi piisav põhjus trotslik ja õnnetu olla. Klassikaaslased joonistavad oma lemmiktegelasi, Rene paber jääb valgeks. Mida olemas ei ole, seda ta joonistada ei taha. Härra Klaas seda asja niisama ei jäta. Uskuge, see roheliste vuntsidega isand ongi järgnevate sündmuste niiditõmbaja. Tema muuseum aga tõhus ravikuur probleemidega lastele.

Muuseumid püüdlevad selle poole, et olla nagu härra Klaasi kunstimuuseum. Et külastaja võiks näha, kuulda, kompida, kogeda ning aktiivselt osaleda ekspositsiooni tundmaõppimisel. Muidugi ei ole ERMil garderoobis seina seest sirutuvaid sõrmnagisid, mantliomaniku nimi kõrval helendamas. Muidugi ei kola Kumu maalidel kujutatud tegelased mööda saale ringi. Ehk on viga külastajate puudulikus kujutlusvõimes? «Kujutlusvõimel ja tahtmisel on palju jõudu. Nendega tuleb hoolikalt ümber käia,» ütleb härra Klaas. «Kui sa imedesse ei usu, ei juhtu sinuga ühtki imet.» Neis sõnades peitub raamatu sõnum, lisaks veel õpetaja Roberti soovitus, et koos on kõik lihtsam ja parem.

Kairi Loogal kujutlusvõimest puudu ei tule. Ta viib lugeja Sigatüüka kooli elavate maalide ja filmi «Öö muuseumis» elustunud eksponaatide sarnasesse maailma. Kas spikerdamine? Ei, pigem viitamine. Nagu ka mängu tõmmatud tuntud maalid. Ses mõttes on raamat vanusegruppide-ülene ja ärgitab nina kunstimaailma ukse vahelt sisse pistma. Loo lõpuks on kõik hästi ja miski pole lõpuni lahti seletatud. Väike saladus jääb lugejaga, tema kujutlusvõimet virgutama.

Kes nüüd raamatut poodi ostma tõttab, peab pettuma. Müügil seda veel ei ole. Tegemist on kinkeraamatuga. Tallinna Keskraamatukogul on saanud iga-aastaseks kenaks kombeks kinkida igale pealinnas esimesse klassi astujale raamat. See pole lihtsalt poest ostetud, vaid hoolikalt valitud kirjanikult ja kunstnikult tellitud teos. Peale eakohasuse väljaandja autoritele tingimusi ei sea. Raamatu n-ö formaat sisulises ja vormistuslikus mõttes on igal aastal erinev.

Et seda raamatut lugeda, peab varuma kannatust või leidma tallinlasest esimese klassi jütsi, kellelt teost laenata. Hiljem trükitakse lisatiraaž, mis tavakanaleid pidi huvilisteni jõuab. Sestap on eelmise aasta kinkeraamat, koomiks kuukass Kuka seiklustest, raamatulettidel ostjaid ootamas. Eesti algupärane lastekoomiks on võrdlemisi haruldane nähtus. Tegijaid napib, kas ka huvilisi – ei oska öelda. Kui pole, millest huvituda, kust siis ka huvi!?

Sildred on selles vallas «vanad tegijad». Kuukassi lugu kulgeb hoogsalt nii pildis kui sõnas ja haarab mitmeid teemasid – juttu tuleb kosmose prügiga reostamisest, Kuu ja Maa hukutavast kokkupõrkest, mängu astuvad dinosaurused ja piraadid ja selgub ka kuukassi salaülesanne – esimese klassi poisile Toomasele kosmosekoolist hea sõber leida. Koomiks on täis ootamatute pööretega sündmusi, nagu peabki. Sihtgrupis ja jõukohasuses ei tasu kahelda.

«Härra Klaasi pöörane muuseum» on seevastu end jaokaupa avav raamat. Ikka sedamööda, kuidas oskusi ja teadmisi koguneb. Mitte kõigile esimese klassi lastele pole raamat esimesel poolaastal jõukohane iseseisev lugemine. Mitte kõik täiskasvanudki ei mõista loo sisse põimitud kunstiajaloo-teemalisi vihjeid. Heiskame siis kujutlusvõime purjed ja läheme üheskoos avastusretkele!

https://f11.pmo.ee/wSzN0yq8FHyA-xaIX7QlMt7gGVo=/200x0/nginx/o/2016/11/14/6074139t1hce50.jpg

Kairi Look «Härra Klaasi pöörane muuseum»

Pildid Marge Nelk

Tallinna Keskraamatukogu, 2016

https://f10.pmo.ee/DOXBfPYSlpsUadcvtSjFMQHoMzI=/200x0/nginx/o/2016/11/14/6074141t1hf0c8.jpg

Joonas Sildre «Kuukassi koerused kosmoses»

Pilt ja värvid Joonas ja Elina Sildre

Tallinna Keskraamatukogu, 2015

Tagasi üles