Kultuuri lühiuudiseid

Muuseumirottide nominendid selgunud

Iga-aastase muuseumide tunnustusauhinna konkursi lõppvooru pääsesid 29 nominenti 15 muuseumist. Kokku esitati muuseuminõukogule 83 ettepanekut. Muuseumirotid 2016 selguvad 27. jaanuaril Eesti Muuseumiühingu auhinnagalal Eesti Rahva Muuseumis.

Eesti muuseumide aastaauhindadega tunnustatakse parimaid muuseumispetsialiste ning tõstetakse esile muuseumitöö eri tahke. Auhindu ehk Muuseumirotte antakse välja kümnes kategoorias. Kõige tihedam konkurents oli traditsiooniliselt näituste, hariduse ja trükiste kategoorias.

2016. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid

• Aasta konserveerimistöö kategooria: Eesti Rahva Muuseum, Eesti Tuletõrjemuuseum ja Eesti Vabaõhumuuseum Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut SA

• Aasta koguhoidja kategooria: Tartu Ülikooli muuseum, Eesti Rahva Muuseum ja Tartu Linnamuuseum

• Aasta muinsuskaitsja muuseumis: Tartu Ülikooli muuseum, Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Vabaõhumuuseum Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut SA

• Aasta muuseumihariduse edendaja: Tartu Linnamuuseum, Tartu Ülikooli muuseum ja Eesti Kunstimuuseum SA

• Aasta Muuseumirott parima näituseprojekti eest: Tartu Ülikooli muuseumi näitus «Maailma mõõtmine», Eesti Kunstimuuseum SA näitus «Poeesia ja spliin. Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitel» ja Eesti Tervishoiu Muuseum SA näitus «Loomulik surm»

• Muuseumirott parima uue või renoveeritud muuseumi või uuendatud püsiekspositsiooni eest: SA Eesti Kunstimuuseumi püsiekspositsioon «Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)», Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus «Uurali kaja» ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsiekspositsioon «Maa, Elu. Lugu»

• Aasta teadusauhind trükiste kategoorias: Saaremaa Muuseum, Viljandi Muuseum ja Tartu Ülikooli muuseum koos Eesti Rahva Muuseumiga

• Aasta teadusauhind ürituste kategoorias: Eesti Kunstimuuseum SA ja Tartu Ülikooli muuseum

• Turunduse MuuSa ehk aasta turundaja: Eesti Meremuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum ja Tartu Ülikooli muuseum

• Arenduse MuuSa ehk aasta muuseumiarendaja: Eesti Maanteemuuseum, Tallinna Linnamuuseum ja Okupatsioonide muuseum

Nobeli banketil asendab Bob Dylanit Patti Smith

Rootsi akadeemia määras sel aastal kirjanduspreemia muusikule ja laulusõnade kirjutajale, legendaarsele Bob Dylanile, kuid kuulsus teatas, et ta ei osale Rootsis Stockholmis sellel sündmusel.

Banketi korraldajate teatel esineb 10. detsembril Dylani asemel ameeriklannast rokkstaar Patti Smith, kes kannab ette Dylani 1963. aasta pala «A Hard Rain’s A-Gonna Fall», edastas The Guardian.

Akadeemia teatel edastas Dylan neile oma tänukõne teksti, mille kannab muusiku eest ette akadeemia liige Horace Enghdal.

Dylan on maailmas esimene muusik, kes saab Nobeli kirjanduspreemia, millega kaasneb 870 000 dollari suurune preemiaraha.

Rootsi akadeemia teatel ei ole tavaline, et Nobeli preemia saaja ei osale tseremoonial ega esine ise kõnega, kuid Dylani puhul tehakse erand.

Anu Rauast sai akadeemik

Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu valis eile uueks akadeemikuks Eesti Kunstiakadeemia legendaarse õppejõu emeriitprofessor Anu Raua.

Anu Raud on kogu oma teadliku elu jooksul süvenenud Eesti rahvakunstipärandisse, kust leitut on ta terviklikult mõtestanud oma tegevuses õpetaja, vaibakunstniku, kirjaniku, muuseumilooja ja talupidajana. Märgilise tähendusega on Anu Raua vaibalooming, kus olulised püsiväärtused on valatud meie visuaalset emakeelt kõnelevasse vormi.

Tagasi üles