P, 5.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Anu Lambi tööd tunnustati stipendiumiga

Kultuuritoimetus
Anu Lambi tööd tunnustati stipendiumiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anu Lamp
Anu Lamp Foto: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Eest Rahvuskultuuri Fondi Kristi ja Siim Kallase fondi stipendium antakse Anu Lambile.

Stipendium antakse Anu Lambile tunnustamaks ja toetamaks tema teejuhi ja õpetaja rolli kümnete endiste ja praeguste Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli üliõpilaste suunamisel Eesti ajaloo ja kultuuri suurmeeste elulugude tundmaõppimisele ning eesti kirjandusloo tüvitekstide esitamisele ning silmas pidades tema rolli lavastuste «Elagu, mis põletab»(2016), «... ja Sõna sai lihaks» (2014) ning «Keskööpäike» (2010) loomisel.

2009. aastal asutas Siim Kallas Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde Kristi ja Siim Kallase fondi eesmärgiga toetada Eesti ajaloo mõtestamist teatris. 2016. aastal otsustas Kristi ja Siim Kallase fondi halduskogu koosseisus Jaak Allik, Rein Lang, Siim Kallas, Maret Maripuu ja Margus Mikomägi, et Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumi saab Anu Lamp.

2017. aastal lisandub Kristi ja Siim Kallase fondi juurde uus stipendium lavastusprojekti toetuseks, milles kavatsetakse kujutada ja mõtestada mõnd Eesti ajaloos aset leidnud sündmust või protsessi, mis avab meie ajaloos tähelepanuväärset rolli mänginud ja tänaseks meie hulgast  lahkunud üksikisiku(te) vaimse pärandi või eluloo seigad.

Lavastusprojekt peab sisaldama teose kirjandusliku alusmaterjali teksti või kavatsuse üksikasjaliku kirjelduse, lavastuse planeeritava eelarve ning olema  soovitavalt seotud konkreetse teatri või produtsendiga, kes tagab projekti  teostumise kahe aasta jooksul alates stipendiumi määramisest.

Sellele stipendiumile toimub taotluste vastuvõtt 1. maist iga kalendriaasta 1. septembrini. Stipendiumide saajad tehakse teatavaks iga kalendriaasta novembrikuus, mil vastavalt fondi rahalistele võimalustele määratakse ka järgmise aasta stipendiumide rahaline väärtus.

2017. aasta stipendiumideks on eraldatud 10 000 eurot.

Kristi ja Siim Kallase fondist antakse kord aastas välja stipendium

  • näitlejale, kes on kehastanud mõnda Eesti ajaloo tegelast veenvalt ja huvitavalt,
  • lavastajale, kes on lavastanud mõne huvitava Eesti ajalugu käsitleva (ja mõtestava) teose,
  • või algupärandi autorile, kes on loonud kunstiliselt kandva ja ajalooliselt veenva teose.          

Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumi on seni saanud:

  • 2010. aastal Tartu Uue Teatri lavastuse «Ird.K» dramaturg ja lavastaja Ivar Põllu ning peaosa täitja Nero Urke.
  • 2011. aastal Gerda Kordemets Tõstamaa mõisa ajalugu ja Tõstamaa kodumajanduskooli tegevust kajastava lavastuse «Pruutide kool» loomise eest.
  • 2012. aastal Oskar Lutsu noorpõlve ja kirjanikuks kujunemise kunstiliselt mõjuva kujutamise eest Eesti Draamateatri lavastuses «Kevadine Luts» Andrus Kivirähk (teksti autor), Uku Uusberg (lavastaja) ja Roland Laos (Oskari osatäitja).
  • 2013. aastal Teater «Varius» kunstiline juht Heidi Sarapuu enam kui veerand sajandit kestnud loomingulise tegevuse eest Eesti kultuuriloo suurkujude jäädvustamisel kirjasõnas ning teatrilaval ning eriti silmas pidades saja-aastase Estonia teatri ajaloo elustamist mitmes 2013. aastal repertuaaris olnud lavastuses ning uuslavastust «Kui me elasime raamatukogus», mis on tänukummarduseks Tallinna Keskraamatukogu rajajale ja kauaaegsele (1921-1950) juhile Aleksander Sibulale.
  • 2014. aastal Merle Karusoo, arvestades tema pikaajalist tegevust autori ja lavastajana Eesti ajaloo mõtestamisel (lavastused «Meie elulood», «Kui ruumid on täis», «Aruanne», «August Oja päevaraamatud», «Theodor Maripuu kirjad», «Kured läinud, kurjad ilmad», «Sügis 1941», «Küüdipoisid», «Under», «Voldemar», «Võlg», «Sigma-Tau», «Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia», «Panso», «Laul, mis jääb») ning soovides toetada tema jätkuvat tegevust selle alal.
  • 2015. aastal dramaturg Kauksi Ülle (Ülle Kauksi), lavastaja Ain Mäeots, näitleja Merle Jääger. Tunnustades ja stimuleerides nende aastatepikkust tegevust  Setumaa paikkondliku ajaloopärandi ja kultuuri mõtestamisel ja esitamisel teatrikunsti abil ning silmas pidades 2015. aastal valminud lavastust «Obinitsa».
Märksõnad
Tagasi üles