Mikita ei ole siiski ainult kirjanik. Sel sügisel sai temast Tartu ülikooli vabade kunstide professor, kelle loengusari “Mõtterännak eestlaste elutundest” on nii populaarne, et vabadest kohtadest on alati puudus.
«Eks ma pean tunnistama, et sellise tüüpilise introverdina sellist suurt auditooriumi loengut pidada minu jaoks on olnud alati üsna selline raske ettevõtmine. Introvertide jaoks üks selliseid suurimaid hirme on avalik esinemine. Kui uskuda biolooge, siis see on tekkinud sellest, et on ainult üks situatsioon evolutsioonis, kui sind vaatavad võõrad inimesed, see tähendab, et keegi tahab sind ära süüa. Ja ainus reaktsioon, mõistlik reaktsioon, mis inimesel tekib, on see, et põgene,» muigab Mikita.
Sissepoole elava inimesena nõuab avalik esinemine Mikitalt alati suurt pingutust. «Ma suudan ekstraverdina näidelda väga kenasti kuskil kaks-kolm tundi, siis ma jooksen tühjaks. Siis ma pean minema kuhugi, kus ei ole inimesi ümberringi, siis ma laen oma patareid täis ja siis ma saan jälle ekstraverti mängida,» selgitab Mikita.
On aeg meie vestlus seal Võrumaal lõpetada.
«Vajutasin oma ekstraverdinuppu siin põlveotsas, vajutan välja tagasi,» naerab kirjanik intervjuu lõpus.
Ent seda nuppu tuleb tal täna veel Tartus korra kasutada - õhtul on Mikital ees tema loengusarja viimane loeng - «Hümn sääsele, karule ja mesitarule». Saal on täis, sest uksed on avatud kõigile.
«Täna on meil selles mõttes natukene eriline mitmeski mõttes. Esiteks on meil täna viimane loeng. Mis saab olla suurim rõõm üliõpilasele. Ja nüüd ma mõistan - kas saab olla suuremat rõõmu õppejõule, kui tal on viimane loeng,» võtab Mikita auditooriumi ees sõna ning kõik naeravad.