L, 9.12.2023

Apollo lõpetas lepingud kahe kirjastusega, kuid kinnitab soovi müüa edasi kõigi kirjastuste raamatuid

Hendrik Alla
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Solarise Apollo meelelahutuspäev staaride saatel, Andrus Kivirähk ja Mart Juur
Solarise Apollo meelelahutuspäev staaride saatel, Andrus Kivirähk ja Mart Juur Foto: Meisi Volt

Apollo raamatukauplused on üles öelnud lepingud kirjastustega Ilmamaa ja Pegasus nende raamatute müügiks oma kauplustes, kuid kinnitab samas soovi müüa endiselt kõikide kirjastuste toodangut. Ilmamaa ja Pegasus süüdistavad Apollot liiga ränkade tingimuste pealesurumises.

«Täna (kolmapäeval) saatis Apollo tõesti välja kirjad lepingu lõpetamiseks kirjastustele Ilmamaa ja Pegasus, aga samad kirjastused on saanud ka uued lepinguprojektid, mille raames läbirääkimised jätkuvad,» kinnitas Apollo juhatuse liige Mauri Dorbek. «Meil on kõikide partneritega erinevad lepingud. Asja mõte oli see, et saada kõik meie partnerid läbirääkimiste laua taha ja leppida kokku tingimused aastaks 2017.» Dorbek ütles, et on viimase kahe kuu jooksul läbi rääkinud kõigi Apollo partneritega, keda on üle 50, ja kõigiga, välja arvatud Ilmamaa ja Pegasus, on kokkulepe saavutatud.

«Apollo soovis ühepoolselt kehtestada uut hinnakirja, mille järgi hakataks müüdud toodete pealt koguma lao- ja logistikateenuse maksu, mille suurus on kaks protsenti,» selgitas kirjastuste liidu tegevjuht Kaidi Urmet. Kirjastused polnud sellest aga huvitatud. «Tarnijatega eelnevalt läbi rääkimata ühepoolsete maksude kehtestamine pole võib-olla kõige sõbralikum moodus asjade ajamiseks,» nentis Urmet.

Kirjastus Ilmamaa teatas neljapäevases pressiteates, et Apollo saatis neile 27. detsembril lepingu ülesütlemise teate.  Ilmamaa teatel soovib Apollo saada neilt raamatuid soodsamalt, kui konkureeriv raamatupoodide kett Rahva Raamat. Kirjastuse Ilmamaa esindaja Mart Jagomägi leidis, et Apollo soovib end muuta laia valikuga raamatupoest pigem meelelahutuskeskuseks ja ilmselt lõpevad lepingud veel mitme kirjastuse toodangu müügiks Apollo kauplustes.

Dorbek kinnitas BNSile, et Apollo soovib endiselt müüa kõikide kirjastuste toodangut, teiste seas ka Ilmamaa raamatuid. «Samuti ei vasta tõele väide, justkui Apollo ei sooviks olla spetsialiseerunud raamatupood. Oleme sellel suunal koguaeg tööd teinud ja plaanime ka edaspidi teha. Vastasel juhul ei omaks Apollo viiteteist raamatupoodi üle Eesti,» ütles Dorbek.

«Ma tõesti ei oska kommenteerida, et mis tingimustel Rahva Raamat kelleltki toodet ostab kuna ei ole kursis kirjastuste ja Rahva Raamatu vahel sõlmitud lepingutega. Mis puudutab kirjastus Ilmamaa pressiteadet, siis veelkord, Apollo soovib kõikide kirjastuste toodangut müüa, samamoodi Ilmamaa oma. Usun, et oleme seda ka tublisti teinud,» nentis Dorbek.

Ilmamaa esindaja Mart Jagomägi sõnul tingis pikaajalise koostöö lõpetamise Apollo poolt see, et Apollo ei suuda või ei taha võtta Ilmamaalt raamatuid müügiks samadel tingimustel, millistel teine Eesti suurem raamatupoodide kett Rahva Raamat AS, vaid soovib neid saada endale soodsamatel tingimustel. Ilmamaa jällegi ei pea Apollole eelise andmist põhjendatuks.

«See tähendab, et alates järgmise aasta märtsist ei ole Ilmamaa raamatud Apollo raamatupoodides enam saadaval,» ütles kirjastuse Jagomägi. Ilmamaa pakub näiteks sarja «Eesti mõttelugu» ja suures osas ka «Avatud eesti raamat», luulekogusid (Artur Alliksaar, Ernst Enno, Indrek Hirv jne.) jpm.

«Loodame, et pooltel õnnestub ikka kokku leppida, sest võita pole koostöö katkemisest kellegi, ei Apollol ega kirjastustel,» ütles Pegasuse juht Andres Tiivel Postimehele. «Kirjastuste olukord pole kerge ja seda raha pole kusagilt võtta. Raamat pole piimapakk – on see Farmi, Alma, Tere või mingi Läti piim, tarbija neelab need kõik alla. Aga raamatuturul on igal kirjastusel omad autorid ja spetsiifilised raamatud ning kui ostajad vajavad neid raamatuid, siis liiguvad nad sinna, kus neid raamatuid müüakse. Koostöö lõpetamine pole raamatumüüjale kasulik.»

«Kuna kirjastused on oma tulupoole niigi miinimumini viinud, kajastuks lisamaks raamatute hinnas,» ütles Urmet. «Siis vaatavad kirjastajad veel rangemalt käsikirju, mida on üldse võimalik välja anda, aga see muudaks raamatuvaliku vaesemaks.» Müügitabelite tipus troonivad sageli esoteerika-, tervise- ja elulooraamatud. Mitu kirjastust kasutab menukite müügist saadavat tulu selleks, et välja anda kunstiliselt väärtuslikke raamatuid, mille järele on väiksem nõudlus. «Eks kõik kirjastused otsivad oma «soolestikku»,» ütles Tiivel, vihjates kirjastuse Varrak ülipopulaarsele raamatule «Võluv soolestik».

«Väga kurb vaadata, et kaks kirjastust on omavahelised lepingulised läbirääkimised toonud meediasse. Meil on nii suuremaid kui ka väiksemaid partnereid kokku ligikaudu 1500 ja nende kõikidega eraldi lepingud, igaühega omaette tingimused, mis on konfidentsiaalsed. Seega antud lepingusisusid me ei tohi avalikult meedias kommenteerida,» kommenteeris Dorbek.

Urmeti sõnul üritas kümmekond aastat tagasi samamoodi ühepoolselt tingimusi muuta ka teine suur raamatumüüja Rahva Raamat ning mitmel kirjastusel on sellest ajast kibedad kogemused. Raamatupoodide arvestuses on Apollo ja Rahva Raamatu turuosa enam-vähem võrdne, aga kuna Rahva Raamatu hulgimüügiosakond varustab ka marketikette, on nende mõju turule suurem. Urmet ei välistanud, et kui Apollo suudab kirjastustele oma tingimused kehtestada, võib Rahva Raamat samuti proovida lepinguid muuta.

Kirjastused Tänapäev ja Varrak ning Tallinna Ülikooli kirjastus teatasid ERR-ile, et nad jätkavad Apolloga koostööd, Koolibri kirjastuse teatel käivad neil Apolloga läbirääkimised.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles