Nüüd avas ta lõpuks kaardid.
Ta tahtis taastada Vene tsaaririigi. Nõukogude-nostalgia oli olnud pelk hämamine. See olekski nõrgaks jäänud, kõlanud võltsilt, tundunud hambutu. Valede impeeriumi ei olnud võimalik taastada.
«Kuna hülgame valede impeeriumi, saab meie impeerium olema tõe impeerium,» kummitas peas kummaline lause. Kas see sisaldus Putini kõnes? Või turgatas niisama pähe? Kas sellest pidi saama tõde, mis oli karmim kui kõik senised valed kokku?
Kõigepealt helistasin Triinule, oma vanemale tütrele. Käskisin tal koos Sigridiga viivitamatult Eestist lahkuda. Siis tegin veel kaks kõnet meie Rootsi-sugulastele, et laste edasist eluolu korraldada.
Nägin, et vahepeal oli tekkinud kolm vastamata kõnet. Helistasin tagasi kahele vanale kamraadile ja leppisime edasise suhtes kiiresti kokku.
Vanu sõpru ning kunagisi teenistuskaaslasi oli tegelikult kolm: Tõnu, Indrek ja Sven – kaks kolonelleitnanti ning üks major, üks neist operatiivala mees, teine luuraja, kolmas logistik. Keegi neist ei olnud enam teenistuses, läksid ise ära või sunniti juba aastaid tagasi lahkuma.
Sain ka kolmanda kamraadi kätte. Ta võttis parasjagu maal eaka ema juures kartuleid ega teadnud sõjast veel midagi. Sven ütles, et vajab paari tundi, et organiseerida ema eest hoolitsemine.
Paar tundi tundus köömes kõigi nende aastate kõrval, mille jõudsime kaotada.
Võtsin kapist välivormi ja panin selga. Vorm oli vana, kandiliste taskutega üle-eelmine mudel. Vahepeal võeti kasutusse digilaiguga vormid, aga pärast seda, kui ameeriklased digilaigust loobusid, läksid uuesti käiku tavalised, kuid teise mustri ja lõikega. Kiiver ja soomusvest olid kõige uuemad ja paremad, mida saada võis. Ostsin need ise. Seljakott oli pakitud, rakmed täidetud.