Umberto Eco romaanist valmib suvelavastus

Umberto Eco Tartu Ülikooli aulas loengut pidamas.

FOTO: Margus Ansu

Esimest korda Eesti lavale jõudev maailmakuulsa kirjaniku ja semiootiku, Tartu Ülikooli audoktori, mullu veebruaris surnud Umberto Eco romaan «Roosi nimi» (1980) ühendab endas põnevusloo, sissevaate keskaja kultuuri ja maailma ning semiootilise ristsõnamõistatuse.

Andres Mähar lavastuses «Roosi nimi».

FOTO: Vanemuine

Teater Vanemuine toob lavale Umberto Eco romaanil põhineva lavastuse «Roosi nimi», mis esietendub 13. juulil Tartus toomkiriku varemetes.

1327. aastal saabub frantsiskaani munk koos noore noviitsiga Itaalia Alpides asuvasse benediktlaste kloostrisse, kus tuleb lahendada ühe munga kummaline surmajuhtum. Hakkab arenema kuritegude ahel, mille niidid viivad kloostri raamatukokku.

Lavastaja ja näitleja Tanel Jonas.

FOTO: Kristjan Teedema

Lavastaja Tanel Jonas märkis, et 2016. aastal valis Oxford Dictionaries ingliskeelse väljendi post truth aasta sõnaks. «See tähendab, et me elame maailmas, kus tõde on minetanud oma tähtsuse, muutunud millekski vanaks, tolmunuks ja ebaoluliseks,» kommenteeris Jonas. «Mina olen alati arvanud, et iha tõe järele on üheks põhiliseks käivitavaks jõuks. Kui tõde on nüüd miski, mis on möödas, siis kas me peame leidma endale uue käivitusmehhanismi? Või uue tõe?»

«See lavastus räägib otsimisest. Ja leidmisest. Ja sellest, et otsides üht, võid leida hoopis midagi muud,» lisas lavastaja.

«Roosi nime» kunstnik on Kristjan Suits, muusikaline kujundaja Priit Strandberg.

Suvelavastuses mängivad Andres Mähar, Karl Laumets, Jaan Rekkor, Karmo Nigula (Eesti Draamateater), Priit Strandberg, Riho Kütsar, Veiko Porkanen, Linda Kolde, Jaanus Tepomees, Leino Rei, Ardo Ran Varres, Raivo Adlas jt.

Vanemuise suvelavastust «Roosi nimi» mängitakse juulis kümme etendust.

Tagasi üles