Kes meist poleks kuulnud pilatavat käibelauset «Võidab see, kel on surres kõige rohkem asju». Paradoksaalsel kombel on võitnud sellest just asjademaailma ning kunagise argielu uurimisega tegelev mikroajalugu, «ajalugu altpoolt» (Peter Burke). «Mikro» osutab siinkohal küll üksnes objektitasandile, sest uurimine ise on võtnud vägagi suured mõõtmed, liikudes mentaliteedi, praktikate ning materiaalse kultuuri uurimisega ajaloo ja antropoloogia kokkupuuteväljale.
Tellijale
Raimo Pullati Tallinna-inventuur
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti ajalooteaduse grand old man, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Raimo Pullat on läbi uurinud 18. sajandist säilinud viissada Tallinna varaloendit. Need on linnaelanike surma korral varanduse juriidilise inventeerimise tulemusena kirja pandud loendid, mis võimaldavad saada ülevaate lahkunu eluviisist ja huvialadest. Sotsiaal- ja majandusajaloo allikate kõrval võimaldavad varaloendid rekonstrueerida eelmiste põlvkondade ainelist, aga ka vaimukultuuri.