Harukordsel näitusel saavad kokku vana aja piltnikud

Tiit Tuumalu
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pühapäev talus. Vastseliina kihelkond, 20. sajandi algus.
Pühapäev talus. Vastseliina kihelkond, 20. sajandi algus. Foto: Repro

Näitusel «Vana aja pilte. 1887–1940» kohtuvad Tori ja Vastseliina kihelkonna fotograafid eri ajastust.

Võrus Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud väljapanek on austusavaldus kõigile Eestimaa pinnal kunagi tegutsenud päevapiltnikele – nii kutselistele kui ka amatööridele, kes kompasid oma aja kontekstis fotograafia võimalusi ja jäädvustasid väsimatult kaasaja eluolu.

Tori külje alt Randivälja külast pärit Mihkel Tilga unikaalsete fotode seeria, millel on kujutatud Tori kihelkonna maarahva elu ja sealseid vaatamisväärsusi, kannab pealkirja «Kunstnik sisemise valguse ja kaameraga aastast 1887».

Tegu on näitusega, mis kustutab Eesti fotograafiaajaloo valgeid laike. Nii varajasest ajast pole peale Mihkel Tilga jäädvustuste säilinud peaaegu ühtki fotot, mis kujutaks talurahvast nende endi tavapärases elukeskkonnas – peaaegu eranditult käis talupoegade pildistamine sel ajal ateljeeseinte vahel, kuhu minekuks aeti maha töövammused ja pandi selga linnariided.

«Alles 1890. aastatel muutus selline lähenemine levinumaks ning üksikud fotograafid siirdusid maakohtadesse, et kiiresti hääbuvat talurahvakultuuri fotoplaadile püüda,» kirjutab ajaloolane Tõnis Liibek, kes on uurinud Eesti 19. sajandi fotokultuuri. Tema väitel tõuseb Mihkel Tilga fotolooming oma ajastu kontekstis esile kõrge tehnilise ja kunstilise taseme poolest.

Väljapanek on 130 aastat tagasi pilte teinud fotograafi esimene personaalnäitus. Näituse koostajateks on Mait Laas ja Randivälja Külaselts Pärnumaalt.

Vastseliina kihelkonna fotograafide näitusel «Tsiistrenuka inimesed» on esindatud rühm päevapiltnikke. Esile tõusevad kaks aktiivset harrastusfotograafi, kes tegutsesid peamiselt 1930ndatel aastatel Tsiistres: kohalik kooliõpetaja Alfred Hollo ja talupidaja Elmar Niilo (kasutas oma piltidel varjunime Vana Hull).

Kui kooliõpetaja Hollo oli kunstnikunatuurina otsiva loomuga pildistaja ja püüdis kombata igati fotograafia võimalusi, siis Niilo, keda huvitas lisaks pildistamisele ka paikkonna ajalugu, dokumenteeris võimalikult täpselt tollast külaelu. Sel väljapanekul ongi esmakordselt saanud kokku kahe Tsiistre harrastuspildimehe fotopärand.

Tsiistre oli 20. sajandi esimesel poolel aktiivse seltsieluga Vastseliina valla lõunapiirile jääv piirkond, kus ühel ajal tegutses korraga isegi kaks laulukoori. Näitus on omamoodi koondportree selleaegsetest Tsiistrenuka inimestest.

Näituse koostajaks on Ago Ruus ja see on avatud kuni 19. märtsini.

Talutööd Randivälja külas Kolmetarga talus. 1887.
Talutööd Randivälja külas Kolmetarga talus. 1887. Foto: Repro
Tagasi üles