R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tüüri ja Tormise heliteosed kõlavad Iisraelis

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Collegium Musicale esituses kõlab Iisraelis Erkki-Sven Tüüri «Missa brevis» ja Veljo Tormise «Unustatud rahvad».

Kammerkoor Collegium Musicale sõidab laupäeval, 11. veebruaril kahenädalasele kontserdireisile Iisraeli. 17. veebruaril tuleb Tel Avivi konservatooriumis esmakordselt Iisraelis ettekandele Erkki-Sven Tüüri «Missa brevis», EV aastapäeval teeb koor Tel Avivis toimuva vabaõhukontserdiga kummarduse Veljo Tormisele. Kokku antakse Iisraelis 10 kontserti.

«Otsus EV aastapäeval Iisraelis Tormist laulda tuli sügavalt südamest, samuti on väga hea meel, et nende riikide hulka, kus Erkki-Sven Tüüri kooriteost «Missa brevis» laulnud oleme, lisandub nüüd ka Iisrael,» ütles koori dirigent Endrik Üksvärav. «Nii Tormist kui ka Tüüri kuuleb koori esituses sellel aastal veel mitmel korral, lisaks Iisraelile ka Hollandis, Saksamaal, Soomes ja loomulikult Eestis».

Lisaks a cappella kontsertidele astub Collegium Musicale Iisraelis publiku ette koos Jeruusalemma Sümfooniaorkestriga ja barokkorkestriga Barrocade. Dirigeerib Andres Mustonen. Ettekandele tuleb Beethoveni Sümfoonia Nr 9, Haydn «Nelssoni missa», Mozart «Kroonimismissa», J. S. Bachi kantaate, Andres Uibo «New Jerusalem» ja Iisraeli helilooja Avi Bermanni uudisteos «Mourner's Kaddish».

Enamik kontserte toimub Tel Avivis, aga ka teistes linnades ja külades nagu Jeruusalemm, Rishon LeZion, Abu Ghosh jt.

Kammerkoor Collegium Musicale
Kammerkoor Collegium Musicale Foto: K. Üksvärav

Eesti tippkoor kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast ja on tuntud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui ka väljaspool.  Aastas annab Collegium Musicale keskmiselt 30 kõrgetasemelist ja erineva kavaga kontserti.

Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega: Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Mihhail Gerts ning orkestritega: Helsingi barokkorkester, Tallinna kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli barokkorkester. 

Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. Kooril on kolm CD-d, sh CD Roxanna Panufnik «Tallinn Mass. Dance of Life» väljaandja on tunnustatud plaadifirma Warner Classics. Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt «Aasta koori» tiitliga, esmakordselt pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuse eest.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles