NuQ Treffi peaesinejad ütlevad välja kahtlasi tõdesid

Hendrik Alla
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gisèle Vienne «Kõhurääkijate kongress»
Gisèle Vienne «Kõhurääkijate kongress» Foto: NuQ Treff

NUKU teatri visuaalteatrifestival, mis toimub sel aastal 1.–4. juunini, kannab uut nime NuQ Treff.

Festival, mis viimased kümme aastat on toimunud Tallinn Treff Festivali nime all, on lisaks nimele uuenenud ka programmi ülesehituse ja visuaalse identiteedi poolest. Seekordse teatripeo tähtsündmusteks on visuaalteatrimaailma tippude, Gisèle Vienne'i ja Paul Zaloomi lavastused.

Nelja päeva jooksul toimuvad lisaks valitud täiskasvanutele ja lastele mõeldud lavastuste etendustele ka vestlused esinejatega, töötoad publikule ja teatritegijatele ning festivali klubi. Kogu festivali keskuseks on uuenenud NUKU teatri- ja muuseumikompleks, etendused toimuvad lisaks ka Von Krahli, Kanuti Gildi, Sõltumatu Tantsu Lava ja KUMU saalides.

Gisèle Vienne «Kõhurääkijate kongress»
Gisèle Vienne «Kõhurääkijate kongress» Foto: NuQ Treff

Lavastused, mis Tallinnas esitusele tulevad, on välja valinud festivali kunstiline juht Vahur Keller. Mitu lavastust jõuab siia Prantsusmaal Charleville-Mézières’s toimuva maailma olulisima nukuteatrite festivali Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes kaudu. Nii ka üks tänavune peaesineja, Giselle Vienne'i lavastus «Kõhurääkijate kongress». Vaata tutvustavat katkendit siit.

«Vienne on kuulus oma ausa, terava ja füüsiliselt mõjuva lavakeele poolest. Ta on üks nendest, kelle töid olen juba aastaid meie festivalile oodanud,» kirjeldab tunnustatud lavastajat Vahur Keller. Vienne'i 2015. aastal esietendunud lavastus põhineb päriselt eksisteerival maailma suurimal kõhurääkijate konverentsil, mis Kentucky osariigis igal aastal aset leiab. Sarnaselt päris-elu konverentsile on laval igasuguseid kummalisi tegelasi, kuid erinevalt reaalsusest jõuavad lavastuse tegelased välja ka tumedamate väljaütlemiste ja tegudeni. «Kõhurääkijate kongress» etendub NuQ Trefil 3. juuni õhtul Ferdinandi saalis.

Paul Zaloom «Valge mehe seiklused»
Paul Zaloom «Valge mehe seiklused» Foto: NuQ Treff

Festivali teise peaesineja, USA poliitsatiiriku Paul Zaloomi huumor ühiskonna rumaluse ja rikutuse vastu on lõikavalt otsekohene. «Ta on Ameerikas tõeline legend, kes on teinud menukaid telesaateid ja naerutanud mitmetuhandepealisi saale,» sõnab Keller meistri kohta. Tema lavastus «Valge mehe seiklused», kus poliitiliselt ebakorrektseid arvamusi ning keskmise valge inimese mõtteid esitavad nukud ja objektid, etendub 4. juunil. «Zaloom ei hoia ennast kunagi tagasi, et öelda otse välja, kuidas tema arvates asjad on, ja tulemus on alati valusalt tabav ja naljakas,» on Keller kindel. Vaata katkendit siit.

Lisaks peaesinejatele on Tallinna tulemas veel üle 15 lavastuse Prantsusmaalt, Austriast, Soomest, Saksamaalt, Sloveeniast, Venemaalt, Taanist, Suurbritanniast, Norrast ja Eestist. Kogu programm on avalik alates 1. märtsist. Tänasest on võimalik saada pileteid peaesinejate lavastustele ning festivali passe, millega pääseb vaatama kümmet festivali etendust. Kuni 28. veebruarini on passi hind 60 eurot, peaesinejate lavastuste soodushind on märtsi lõpuni 20 eurot. Kogu info festivalist leiab kodulehelt www.nuku.ee/festival

Tagasi üles