N, 1.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hitchcocki «Linnud» jõuavad teatrilavale

Kultuuritoimetus
Hitchcocki «Linnud» jõuavad teatrilavale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vahur Keller
Vahur Keller Foto: Jaanus Lensment

NUKU teatris esietendub Vahur Kelleri närvekõditav põnevik «Linnud», mille loomisel on ainest saadud nii Alfred Hitchcocki kuulsaimast linateosest kui ka Daphne du Maurier’ lühijutust. Lavastuses mängivad Kaisa Selde, Mart Müürisepp, Lee Trei ja Andres Roosileht.

«Linnud» on mõtteline jätk NUKU paari aasta tagusele lavastusele «Dorian Gray portree». Ka lavastusmeeskond ning näitetrupp on suuresti samad. Lavastuse ruumi ja atmosfääri loovad kunstnik Britt Urbla Keller, valguskunstnik Madis Kirkmann ja videokunstnik Kristin Pärn, olulist rolli mängiva helimaailma loob Liina Sumera.

Apokalüptiline motiiv ründavatest lindudest on kogu fooniks loole, kus omavahel põimuvad kahe armastajapaari elud. Kaks noort kunstnikku – kurt tüdruk Sissi ja tema fotograafist poiss-sõber Frank – hõivavad üksildase mereäärse majakese, et seal teiste inimeste eest varju leida. Paraku saabuvad naabrusse suvitama ka ülevoolavalt sõbralikud Saul ja Netti ning tasapisi hakkavad esile kerkima varjatud mõtted ja hämarad saladused.

Lavastaja Vahur Kellerit köidab selles loos enim ründavate lindude motiivi seos inimese psüühe irratsionaalse salapäraga. «Kuigi pealtnäha ratsionaalsed, on meie tegutsemise motiivid lähemal vaatlusel tihti sama mõistatuslikud, kui meid ümbritseva looduse mustrid. Selle teemaga on olnud ääretult põnev tegeleda,» kommenteerib lavastaja.

Etendused toimuvad NUKU teatri väikeses saalis, mis on tavapärasest erineva väljanägemisega. Pealtvaatajaid mahub «Lindude» etendustel saali vaid pisut üle 100, sest lavaruum hõivab ka osa publikualast. Omapärase lavaehituse tingib nii nõudlik lavakujundus kui ka soov haarata publik põneva loo keskele.

«Linnud» on mõeldud täiskasvanud vaatajatele või noortele, kel vanust rohkem kui 16. eluaastat. Lavastuse esietendus toimub 5. märtsil.

Märksõnad
Tagasi üles