P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Selgus parim reisiraamat

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Aasta seikleja Väino Laisaar ja parima reisiraamatu autor Jaan Undusk.
Aasta seikleja Väino Laisaar ja parima reisiraamatu autor Jaan Undusk. Foto: Meeli Küttim

Aasta parim reisiraamat on akadeemik Jaan Unduski «Teekond Hispaania».

Juba üheksandat aastat välja antud parima reisiraamatu tiitli võitis 2016. aastal ilmunud rohkem kui 20 teose seast akadeemik Jaan Unduski «Teekond Hispaania», mida autor ise nimetab luhtunud reisikirjaks ja mis tutvustab lugejale Hispaaniat läbi meeleliste ja sügav-filosoofiliste tekstide.

Go Reisiajakirja auhinna pälvinud Jaan Undusk külastas Hispaaniat 1999. aastal autobussimatka käigus, ent raamat ei ole autori sõnul kindlasti reisikiri või soovituste kogumik, kust leida reisitarkust, vaid kohaliku kultuuri ja kirjandusega läbi põimitud fantaasialaadne jutustus, mis annab edasi Hispaania võlu, kombeid ja valu läbi ootamatute tahkude ja sündmuskirjelduste.

«Ma ei taha kirjutada teksti, mis mulle endale ei paku ja millega ma midagi ei avasta ning seetõttu hakkas mul traditsioonilist reisikirja igav kirjutada. Hakkasin uuristama teiste asjade kallal ning kaante vahele sai metafüüsiline Hispaania-elamus, mis on minu jaoks hästi läbi kirjutatud,» ütles Undusk. «Samas ei ole ta kindlasti akadeemiline tekst, vaid seal on piisavalt huumorit, meelelisust ja erootikat ning teatud tingimustel või seda isegi armastuse looks nimetada.»

Parima reisiraamatu tiitlit välja andva Go Reisiajakirja žürii liige Tiit Pruuli sõnul kirjutati 2016. aastal palju häid reisiraamatuid, mis tegi ka võitja valimise äärmiselt keeruliseks. «Aasta jooksul üle 20 teose tähendab keskeltläbi iga kahe nädala tagant uut raamatut ning kui ühe teose tekst on hästi komponeeritud ning pakub avastamisrõõmu, on sellest juba nii lugeja kui ka autor võitnud auhinnaväärilise kogemuse,» selgitas Pruuli. «Ent tänavune võiduraamat astub lausa uue sammu reisiteemaliste teoste hulgas, sest lisaks huvitavale sisule on lugu kirja pandud ka kaasahaaravas ja harivas vormis – süžeelises joones teeb autor meelega katkestusi, et valgustada lugejat näiteks Püha Teresa, Don Quijote ja muu Hispaaniale iseloomuliku kultuuripärandi osas.»

Varasematel aastatel on parima reisiraamatu tiitli pälvinud Roy Strideri «Himaalaja jutud» (2008), Aime Hanseni «Jaipur-Delhi-Himaalaja: reisikohvrist leitud lood» (2009), Viivi Luige «Varjuteater» (2010), Vahur Afanasjevi «Minu Brüssel» ja Peeter Sauteri «Flirt Budaga. Elust ja tsiklisõidust» (mõlemad 2011), Mart Kivastiku «Vietnami retsept» (2012), Janika Kronbergi «Rännud kuue teejuhiga» (2013), Heilika Pikkovi «Minu Jeruusalemm», Enn Kauba «Imekaunis Antarktika», Enn Kauba «Armulugu Antarktikaga» (kõik 2014) ning Kariina Tšursini ja Margus Sootla «Ühel teljel ümber planeedi» (2015).

Tänavu pälvis reisiraamatute seast veel eraldi žürii tunnustuse Tanel Saimre «Minu Norra», tunnustusega kaasneb 500-eurone preemia.

Lisaks andis žürii välja ka aasta seikleja tiitli, mille pälvis seekord teleajakirjanik Väino Laisaar, kes avaldas sel aastal reisiraamatu «Elu läbi kolme silma», on osalenud ja ETVs kajastanud mitut automatka Venemaale, Mongooliasse ning Iraani. Aasta seiklejale pani auhinna välja kauplus Matkasport. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles