Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nädala plaat. Ahvid 77 sendi eest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
12EEK Monkey | FOTO: Kuvatõmmis

12EEK Monkey

XibalbaSpa

Legendaarne

Hinne: 5

12EEk Monkey- Xibalba Spa | FOTO: Kuvatõmmis

Kuidas aru saada, et su bändinimi pärineb päris ammusest ajast? Kui rahatäht, mida seal mainitakse, on juba käibelt kadunud. Mul on paar sõpra, kelle elu läbivaks leitmotiiviks on oma eurodes arvete kroonidesse ümber arvutamine ja seejärel ahastamine, kuidas neil toidupoes just üle 300 krooni kulus. Neile peaks 0,77EUR Monkey kenasti meeldima. Põhjuseid on muidugi teisigi, näiteks on paganama võluv kuulata, kuidas reisisellid Põhjamaade Hirm ja Genka siin plaadil sisekosmose saladusi avastavad.

12EEK Monkey album oli salapärase projektina eesti hiphopiskene oodatumaid väljalaskeid juba aastaid, omamoodi Dr. Dre «Detox». «Detoxit» meil siiani ei ole ega tule, aga «XibalbaSpa» on õnneks orbiidile jõudnud. Nii et inimeste alateadvuses sonkiv album oli juba enne ilmumist osake suuliselt edasikantavast rahvapärimusest. 12EEK Monkey lüürika on paras mütoloogia segapudru Islandilt Jaapanini, toimudes siiski äratuntavalt kusagil Lasnamäe lögaburksiputka ja linnahalli vahel. Pea iga plaadivaheleht võiks vanadele nõukogudeaegsetele juturaamatutele omaselt sisaldada umbes kümmet konteksti ja hääldust selgitavat allviidet. «XibalbaSpa» on täiesti eraldiseisev planeet, triivides üsna kaugel muust Eesti ja väljamaa hiphopist.

Sarnaselt muude psühhonautide abimeestega peaks enne «XibalbaSpa» manustamist rääkima mõne targema ja kogenenuma rändajaga, sest paranoiline lüürika ja klaustrofoobilised biidid on pigem badtrip kui kerge oregano. Plaati läbi kuulamata eeldades, et Genka kohalolu võrdub peomussiga, võib saada päris huvitava vaibiga koosistumise. Põhjamaade Hirm ja Genka on täielikult sisse elanud soome-ugri šamaanide rolli, biidimeistrid nagu Lauri Täht ja Dew8 ehitavad nende värviliste jutustuste ümber betoonist Hallinna müüri. Tuleb kuulata, selleks et kogeda.

Muide, Legendaarse veebipoes on arvustuse kirjutamise ajal saadaval veel albumi Ultimate Hanuman versioon, hinnaks 2500 eurot. 39 116 krooni, appi! 12-kroonise alghinnaga saab selle eest natuke üle 3259 ahvi.

Tagasi üles