N, 23.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Paul Hillieri juhatusel esitab haruldast muusikat Ida-Euroopa naisheliloojate loomingust

Janar Ala
Eesti Filharmoonia Kammerkoor Paul Hillieri juhatusel esitab haruldast muusikat Ida-Euroopa naisheliloojate loomingust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Galina Grigorjeva
Galina Grigorjeva Foto: Kuvatõmmis

Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) sarja «Peadirigendid» teisel kontserdil «Öölaulud» 24. märtsil Tartu Jaani kirikus ja 25. märtsil Niguliste kirikus juhatab koori Paul Hillier, kes toob publiku ette harva esitatud põnevad kooriteosed naisheliloojate loomingust. Kontserdil teeb kaasa nimekas flötist Conrad Steinmann.

Mitmekülgne muusik ja põnev dirigendiisiksus Paul Hillier, kes oskab publikut üllatada haruldaste heliteostega, pakub ka seekord avastamisrõõmu kavaga vähe tuntud teostest Ida-Euroopa päritolu naisheliloojatelt, kelle muusikat esitab koor kontserdil koguni kuues keeles.

Eesti publiku jaoks tuntuim nimi on Ukrainas sündinud ja Eestis tegutsev Galina Grigorjeva, kellelt loomingust esitatakse «Nox Vitae» («Elu öö»), teos, mis Paul Hillieri sõnul pani alusele «öö»-teemalisele kavale. «Galina Grigorjeva muusika kõrval esitame mõne osa grusiinlanna Nino Janjgava teosest «17 Aliluias», kuna minu meelest sobib see imekaunis teos suurepäraselt just Eesti Filharmoonia Kammerkoorile,» leiab Hillier. Nino Janjgava on ka ise kohal laupäevasel kontserdil Niguliste kirikus.

Poola juurtega Roxanna Panufniku loomingust esitatakse kooritsükkel «Wild Ways» («Metsikud rajad»), mis on kaunis ja kohati humoorikas muusikaline seade jaapani luulest. «Ka vene-ameerika autori Lera Auerbachi looming on ääretult kütkestav, ja seda polegi ma kunagi varem esitanud,» lisab Hillier.

Paul Hillier oli Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent aastail 2001–2007, mille jooksul salvestas ta lisaks kontserditegevusele kümmekond rahvusvaheliselt hinnatud plaati, nende hulgas ka Grammy võitnud CD. Paul Hillier on mitmekülgne artist, kelle karjäär hõlmab nii laulmist, dirigeerimist, komponeerimist kui ka muusikast kirjutamist. Teda tuntakse muusikamaailmas kui paljude eliitvokaalansamblite asutajat ja eestvedajat. Ta on loonud ansamblid Hilliard Ensemble ja Theatre of Voices ning on Ars Nova Kopenhageni, Iiri Kammerkoori ja Coro Casa da Musica Porto peadirigent.

«Peadirigentide» sari leiab aset koostöös Eesti Kontserdiga.

Märksõnad
Tagasi üles