R, 1.12.2023

Film «Teesklejad» teeb ajalugu

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Priit Võigemast ja Mirtel Pohla filmis «Teesklejad».
Priit Võigemast ja Mirtel Pohla filmis «Teesklejad». Foto: Kaader filmist

Prantslased omandasid õigused «Teesklejate» uusversiooniks.

EFTA-l parima stsenaariumi tiitliga pärjatud «Teesklejate» rahvusvaheline edulugu jätkub – hiljuti omandasid prantslased filmi remake’i õigused uusversiooni tootmiseks. Tegu on esimese sellise tehinguga Eesti filmielus. 

«Teesklejate» remake’i tegemise õigused müüdi Prantsusmaa ühele suuremale rahvusvahelise levitamise ja tootmisega tegelevale filmiettevõttele Bac Films. Selgelt eristuva käekirjaga autorifilmidele keskenduva ettevõtte portfoolios on üle poole tuhande mängufilmi, millest kaheksa on võitnud Kuldse Palmioksa Cannes’i filmifestivalil. Ettevõte on vastutanud järgmiste nimekate filmide rahvusvahelise levi eest nagu «Pärast Lucíat» («Después de Lucía», rež Michel Franco; Prix Un Certain Regard, Cannes 2012), «Armastus esimest hoobist» («Les Combattants», rež Thomas Cailley; 5 preemiat Cannes’is 2014), «Inimkapital» («Il capitale umano», rež Paolo Virzi, parima võõrkeelse Oscari nominent 2014) ja «Süütuse mägi» («Fúsi», rež Dagur Kári, 3 preemiat Tribeca filmifestivalil 2015)

«Taoline filmi remake’i õiguste müümine on tõepoolest esmakordne nii Eestis kui ka terves Baltikumis,» tundis «Teesklejate» produtsent Riina Sildos heameelt. «Oleme teistegi oma filmide osas rahvusvahelisi läbirääkimisi pidanud, kuid väga harva jõutakse lepinguteni, rääkimata sellest, et näeme reaalse filmi valmimist,» lisas ta. Praegu toimub mängufilmi uusversiooni arendamine ning käivad läbirääkimised režissööri leidmiseks. Sildos avaldas lootust, et «Teesklejate» uusversioon jõuab kinoekraanidele 3–4 aasta pärast.

Filmi stsenaariumi autorid on Livia Ulman ja Andris Feldmanis, kelle loomingu vastu on rahvusvaheliselt huvi tuntud varemgi –  2013. aastal müüdi nende kirjutatud «Kättemaksukontori» õigused rahvusvahelisele teletootjale FremantleMedia. 

Mängufilm «Teesklejad» on Vallo Toomla debüütfilm, mille maailma esilinastus toimus San Sebastiani filmifestivalil, kus võisteldi uute filmitalentide kategoorias. Tegu oli selle maineka festivali ajaloo esimese eestikeelse võistlusfilmiga. Filmi on saatnud edu mitmel festivalil, märtsi keskpaigas lõppenud Roueni filmifestivalil kuulutati film pressižürii lemmikuks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles