Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Tiit Aleksejev: «Tahavaatepeeglis paistavad suurkujud suurematena»

Eesti Kirjanike Liidu esimehe vastulause Mart Helmele

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kirjanik Tiit Aleksejev loeb katkendit oma raamatust «Kindel linn». | FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev esitab vastulause EKRE esimehe Mart Helme esitatud väitele, justkui oleks praeguse Eesti Vabariigi viimase veerandsajandi kultuurisaavutused esimese omariiklusperioodiga võrreldes tagasihoidlikud.

«Ma ei saa selle väitega nõustada. Eripära on ehk selles, et praegune kirjanduspilt on kirevam kui 1920ndatel või 1930ndatel ja inimeste lugemisharjumused on muutunud. Kogu suhe kirjasõnasse on täiesti teistsugune. Aga meil on kirjanikke, kelle tähendus ei ole väiksem kui Tammsaarel, Mälgul või Metsanurgal. Võtame näiteks Mats Traadi, Doris Kareva või Jaan Kaplinski. Kui vaadata viimast 25 aastat, siis on pilt veelgi mõjuvam. Lisaks meie tõlkekultuur, mille tase on täiesti unikaalne. Oma osa mängib perspektiiv ja vaatenurk, mida Mart Helme ajaloolasena kahtlemata valdab. Möödanik on alati selgepiirilisem ja tahavaatepeeglis paistavad suurkujud veelgi suurematena. 1930ndatel kurdeti muide, et kus on meie Koidulad ja Liivid.»

Tagasi üles