P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Klassikatähed soleerivad ERSO ees

Kirke Ert
, kultuuriajakirjanik
Klassikatähed soleerivad ERSO ees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Klassikatähed tšellist Marcel Johannes Kits, viiuldaja Katariina Maria Kits ja pianist Sten Heinoja.
Klassikatähed tšellist Marcel Johannes Kits, viiuldaja Katariina Maria Kits ja pianist Sten Heinoja. Foto: Kristel Üksvärav

Reedel, 28. aprillil soleerivad ERSO ees kolm telekonkursi «Klassikatähed» võitjat: tšellist Marcel Johannes Kits, viiuldaja Katariina Maria Kits ja pianist Sten Heinoja. Elleri, Brahmsi ja Beethoveni loomingut ühendava kava on koostanud ERSO peakülalisdirigent Olari Elts.

«Kolmikkontsert on Beethoveni loomingu Tuhkatriinu – helilooja üks unikaalsemaid, samas üks kõige karmimalt põlatud ja kriitikute poolt materdatud teoseid alates esiettekandest kuni 20. sajandini. Alles viimastel aastakümnetel on see monumentaalne teos saanud väärilisi ettekandeid ja pälvinud ka väärilist vastukaja,» kommenteeris programmi valikut Olari Elts.

Põhikontserdil, mis algab kell 19, tuleb lisaks Elleri meeleolukatele orkestriminiatuuridele ja Beethoveni kolmikkontserdile ettekandele Brahmsi kolmas sümfoonia, mis on Eltsi sõnul helilooja kõige autobiograafilisem ja melanhoolsem.

Sümfooniakontserdi (kell 19) ja sellele eelneva kammerkontserdi (kell 18) ühendab tervikuks Eesti muusikaklassik Heino Eller, kelle sünnist möödus 7. märtsil 130 aastat. Kolme klassikatähe esituses kõlab eelkontserdil Elleri kammermuusika.

Aktiivselt maailma kontserdilavadel esinevat Olari Eltsi on rahvusvahelises ajakirjanduses nimetatud lummavalt osavaks, napi kehakeelega, kuid väljendusrikkaks dirigendiks, kelle «dirigeerimisstiilist õhkub intelligentsust ja sügavat musikaalsust».

Katariina Maria Kits on lisaks «Klassikatähtede» telekonkursi võidule pälvinud auhinnalisi kohti ka mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Alates 2016. aastast õpib ta Trossingeni Muusikakõrgkoolis professor Marina Chiche juhendamisel.

Marcel Johannes Kits on lisaks telekonkursi võidule pälvinud esikoha Eesti keelpillimängijate konkursil (2015), esikoha ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016) jpm. Alates 2014. aastast õpib ta Trossingeni muusikakõrgkoolis professor Francis Goutoni juhendamisel.

Sten Heinoja on lisaks «Klassikatähtede» võidule pälvinud esikoha ja kolm eripreemiast, sh ERSO eripreemia VIII Eesti pianistide konkursil (2014) jpm. Alates 2015. aastast jätkab ta õpinguid Londoni Royal College of Music`u magistriõppes professor Vanessa Latarche’i juhendamisel.

Märksõnad
Tagasi üles