Kultuurisoovitused

Päär Pärenson: Viljandi tantsukool pakkus mulle laia ampluaad

Päär Pärenson.

FOTO: Ergo Kuld

28. ja 29. aprillil toimuva konverentsiga tähistab Viljandi Kultuuriakadeemia sündmust «25 aastat tantsualast kõrgharidust Viljandis». 2003. aastal tollase Viljandi Kultuurikolledži tantsuosakonna lõpetanud koreograaf, tantsija, näitleja ja räppar Päär Pärenson meenutab oma õpinguid Viljandis. 

«Üldiselt mulle sobis, et mind ei sunnitud Viljandi koolis neli aastat, hambad ristis, üht ja sama asja tegema, vaid võimaldati päris mitmeid erinevaid liikumisloogikaid ja -distsipliine proovida. Klassika, rahvaste tants, fitness, jazz- ja nüüdistants arendasid kehamälu ja koordinatsiooni, rääkimata üldfüüsilisest treeningust. Kehatunnetuse tunnid, improvisatsioon, ajalooline tants ja muidugi tantsuseade lisasid füüsilisusele ka tublisti tunnetuslikku mõõdet ja lubasid kasutada fantaasiat. Loovmänge mängides valmistuti tantsuõpetaja elukutseks, mis üldiselt tähendas oma sotsiaalsete oskuste rakendamist.

Balletivirtuoosi minust mõistagi ei saanud, aeroobikatreenerit ka mitte, aga kõikide eespool nimetatud (ja ka nimetamata jäänud) asjade katsetamine on mind siiani lava ja loomingu juures hoidnud, ning kaugeltki mitte ainult tantsu. Lavasituatsiooni loogika on hoolimata erinevatest žanridest ja esitustest üldjoontes üsna sarnane, vaatajale-kuulajale jäävad silma-kõrva ning avaldavad muljet ikka samalaadsed asjad. Kunstniku ülesanne on need üles otsida, viimistleda ja esitleda nii, et publik saaks kogeda midagi erakordset. Lai ampluaa tuleb siinjuures kasuks ja kõnealune kool seda mulle pakkus.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles