N, 26.05.2022

Vaata, mis toimub sel suvel Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammis

Kultuuritoimetus
Vaata, mis toimub sel suvel Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jaan Toomik esineb EV100 kunstiprogrammi raames sel suvel ühisnäitusega Temnikova & Kasela galeriis
Jaan Toomik esineb EV100 kunstiprogrammi raames sel suvel ühisnäitusega Temnikova & Kasela galeriis Foto: Kuvatõmmis

EV100 kunstiprogrammi «Sada kunstimaastikku» sündmused on alanud – saab näha seda, teist ja kolmandat.

14.–15. juulil peetakse video- ja performance-festivali «Futu Muhu 2017. Sada aastat» Eesti Kunstnike Liidu Muhu Kunstitalus. Festivali esimene päev, 14. juuli, on pühendatud performance'ile ja muusikale ning teine päev, 15. juuli, videopresentatsioonidele ja publikuintervjuudele. 

14. juulist kuni 24. augustini  korraldab Karel Koplimets aktsiooni «Juhtum nr 13. Oodates taarast laeva» Helsingi–Tallinn liinil, mis käsitleb alkoholi tarbimise ja Eesti maksumärkidega alkoholitaara teemat Soomes. Kunstnik ehitab Eesti alkoholitaara purkidest parve Helsingis, et parvetada üle lahe kodumaale Eestisse. Kogu aktsioonist valmib video-dokumentatsioon, mida esitletakse 24. augustil Kumu kunstimuuseumis ning eksponeeritakse Eesti-Soome ühisnäitusel Helsingis Virka galeriis 13. oktoobrist 2017 kuni 25. veebruarini 2018.

21. juulil toimub Pire Sova ja Pille Õnnepalu koostööprojekti «Vabaduse maagiline ilu» esimene üritus Tallinnas raamatupoes Puänt. Näitust vaadates vesteldakse teemadel vabadus ühiskonnas, loovus, religioossus ja võim. Teemad on inspireeritud Pille Õnnepalu päevikromaanist «Rääkimine vaikimine nutmine: vabaduse seletamatu ilu». Näitus ja üritused toimuvad Tallinnas raamatupoes Puänt 21. juulist kuni 11. augustini ja alates 18. augustist Võrus galeriis Avatud Ateljee.  

24. juulist – 6. augustini  kutsub kunstnikeühenduse Kraam (Minna Hint ja Killu Sukmit) tasuta asjade poe suvetuurile «Wall of kindness». Tuuri idee pärineb Iraanist, kus üks kohalik algatas heategevusliku aktsiooni, algse mõttega abistada kodutuid inimesi. Linnaruumi jäeti riideid inimestele, kellel võib neid vaja minna. Liikumise motoks oli «jäta (siia riided), kui sul ei ole vaja” ja «võta, kui sul on vaja”. Kraami suvetuuri buss liigub mööda Eestit alates 24. juulist ja peatub kolmeteistkümnes paigas Ida-Virumaal. 

23. augustil avatakse Temnikova ja Kasela galeriis kahe kunstniku – Moskvas töötava Olga Chernysheva ja Tallinnas tegutseva Jaan Toomiku – ühisnäitus. Mõlemad kunstnikud on oma loomingus kasutanud erinevaid meediume ning töötanud välja tundliku käekirja, milles isiklikud lood põimuvad sotsiaalsete ja poliitiliste narratiividega. Koostööprojekti kuuluvad kaks samaaegset sündmust: Olga Chernysheva isikunäitus Temnikova ja Kasela galeriis ning Jaan Toomiku kohaspetsiifiline installatsioon Tallinna keskturul. 

EV100 kunstiprogramm keskendub kaasaegsele kunstile, et mõtestada selle kaudu Eesti riigi olevikku ja tulevikku. Programmi kuulub 38 kunstisündmust, mis toimuvad kolme aasta jooksul erinevates paikades üle Eesti.

Märksõnad
Tagasi üles