R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuhu on kadunud NO99 partnerid?

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Kuhu on kadunud NO99 partnerid?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ene-Liis Semper
Ene-Liis Semper Foto: Hele-Mai Alamaa

Täna esietendub NO99 lavastus «NO34 Revolutsioon», mis on ühtlasi Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud teatrietenduste sarja «Sajandi lugu» avalavastus. «Sajandi lugu» on eriline seetõttu, et ühislavastusi teevad pea kõik Eestis tegutsevad teatrid. See, millised teatrid loomingulise paari moodustavad, pandi loosi teel paika juba 2014. aastal.

Eesti Etendusasutuste Liit korraldatud loosimisel sai NO99 partneriks Theatrumi, kuid 18. augustil esietenduva Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi lavastuse taga seisab vaid NO99 nimi. «Sajandi loo» eestvedaja ja Eesti Etendusasutuste Liidu tegevjuhi Monika Larini sõnul loobus Thetarum juba eelmise aasta sügisel projektis osalemast.

«Peale pikki kaalumisi ja arvestamisi otsustasid nad projektist loobuda. Kui me mitu aastat tagasi alustasime, siis ei olnud ette näha, et just nende lavastuse valmimisperioodi platseerub maja remont ja koduta olek, mis pärsib ka loomingulisi vabadusi. Eks see ole ka suurte ja väikeste teatrite vahe, et väikeses ei ole loominguline ja administratiivne osa teatrist eraldatav, vaid jookseb ikka samu inimesi pidi. Mis aga koostööd puudutab, siis ideid ja koostööd alustati mõlemalt poolt väga suure huvi ja õhinaga, paraku praktiline elu tegi korrektiive. Kui nüüd aga mõelda, et selle ühistöö ärajäämise hinnaks on kena uues kuues ja uute võimalustega teatrimaja Vene tänaval, siis on ilmselt see pigem ikka võit kogu valdkonnale. Kes teab, mis koostööd siis kõik sündima hakkavad,» selgitab Larini.

NO99 kunstiline juht Ene-Liis Semper kinnitab, et teatrite omavaheline koostöö sujus hästi. «Saime kokku, vahetasime mõtteid, analüüsisime võimalusi,» ütleb Semper. «Tahe teha koostööd oli mõlemalt poolelt olemas. Kuid ajastuse mõttes sattus meie lavastuse periood aega, kus Theatrumil ei ole oma saali, selle asemel on seal kopp ja haamritega mehed. Nende poolt vaadates oleks olnud väga keeruline mängida lavastust mõnes leitud ruumis, mis ei seostu nende identiteediga mitte mingil moel. Seejärel tegime ühise ettepaneku EV100 korraldajatele, et NO99 ega Theatrum ühise lavastusega välja ei tule. EV100 koordinaatorid tegi seejärel NO99le ettepaneku tuua välja iseseisev lavastus.»

Kui selgus Theatrumi loobumine, siis Lairini sõnul kaaluti NO99le ka uue partneri leidmist. «Eks kogu «Sajandi loo» projekt kompab muuhulgas ka erinevaid koostöövorme. Mitmed teatrid ühendavad loomingulisi kollektiive, üks teatripaar korraldas ühiselt avaliku konkursi lavastuse loomingulise tiimi leidmiseks, üks asus stuudiotööle erinevate koolide õpilastega ja NO99, olles projektis üsna viimasel hetkel üksi jäänud, lahendas koostöö nö produtsenditasemel. Ilmselgelt oleks olnud lihtsam teha näiteks lisaloosimisüritus vahepeal Eesti teatripilti tulnud uute teatrite vahel ja leida nii uus paariline, aga NO99 valik oli neile ootuspäraselt ehk mitte nii lihtne: lisada projektile ka rahvusvahelist mõõdet. See on rahvusvaheline koostöölavastus nö produktsiooni tasemel, mis annab kogu projektile ka laiemat rahvusvahelist kandepinda.»

«Sajandi lugu» reklaamidel on tõesti avalavastuse tegijatena kirjas NO99 ja välispartnerid. Kuid esietenduse päeval polnud NO99 kodulehel kui ka lavastuse «NO34 Revolutsioon» kavalehel NO99 kõrval välja toodud mitte ühegi välispartneri nime.

Välispartner ei ole Ene-Liis Semperi sõnul kuhugi kadunud. «Lavastuse partnerid on Lyric Hammersmith (London) ja KVS (Brüssel). Hetkel on teatril läbirääkimised just pooleli lavastuse etendumiste täpse ajakava osas nii Lyric Hammersmithis kui KVS-is.» 

Teatri kommunikatsioonijuhi Kätlin Sumbergi väitel pole jõutud lihtsalt kodulehele infot märkida. Aga tänu just nendele partenritele annab NO99 lavastusega «NO34 Revolutsioon» etendusi Londonis ja Brüsselis. 

Teater tähistab EV100 aastat laiemaltki. Pärast edukat esinemist Veneetsia biennaalil lavastustega «NO43 Kõnts» ja «NO42 El Dorado: klounide hävitusretk» jätkatakse rahvusvaheliste gastrollidega. Oktoobris antakse kolm etendust maailmakuulsas Berliner Konzerthausis lavastusega «NO40 Pööriöö uni» (lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo). Tegemist on Eesti teatri- ja muusikaajaloo ühe kõige suurema välisprojektiga, mille ettevalmistused on kestnud üle aasta. Lavastuses teevad kaasa Teater NO99 näitlejad, Konzerthausorchester Olari Eltsi juhatamisel ning tütarlastekoor «Ellerhein».  

Sügise teisel poolel annab NO99 esmakordselt külalisetendused ka Varssavis ja Roomas. Lisaks veel läbirääkimistel olevad gastrollid 2018. kevadesse ja sügisesse.

2017. aasta sügisel jõuab Teater NO99s vaatajate ette veel kaks uuslavastust. Detsembris esietenduvad Tiit Ojasoo «Heasoovijad» (põhineb Jonathan Littelli romaanil «Eumeniidid») ja Ene-Liis Semperi «Hüsteeria». Lisaks mängitakse taas Eesti publiku ees rahvusvahelist tähelepanu äratanud ning mitmele festivalile kutsutud lavastusi «NO43 Kõnts» ja «NO42 El Dorado», mida möödunud hooajal ei olnud võimalik Eestis mängida, sest näitleja viibis armees.

Hetk NO99 lavastusest «NO34 Revolutsioon», mis keskendub 1910.-1920. aastatele.
Hetk NO99 lavastusest «NO34 Revolutsioon», mis keskendub 1910.-1920. aastatele. Foto: Tiit Ojasoo

«NO34 Revolutsioon»

 • Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastuses mängivad Marika Vaarik, Eva Koldits, Rea Lest, Jörgen Liik, Ragnar Uustal ja külalisena Mart Kangro.
 • NO99 sõnul loob «NO34 Revolutsioon» visuaalse ning poeetilise nägemuse totaalsest revolutsioonist, mis juba toimub. Revolutsioonid on alati olnud sotsiaalsed või poliitilised - kuid mitte seekord. Mida teha siis, kui mitte miski enam ei kehti? Kui inimene ei ole enam see, kes oleks revolutsiooni südames? Kas saab ta siis olla teatri südames? Kas on inimesel enam kohta? Kus on inimene siis, kui kosmos karjub? On ta teatris? Kas näitleja on teatris, lava peal hüüdmas revolutsioonilisi loosungeid, kui kuristik on avanenud mitte tema jalge all, vaid tema pea kohal?
 • Lavastuse Euroopa esietendus toimub 16. septembril Teater NO99 suures saalis.

«Sajandi loo» paarid ja kümnendid on:

 • 1910.-1920. aastad / Esietendus 18. august 2017: Teater NO99
 • 1920.-1930. aastad / Esietendused 20. ja 29. september 2017: Sõltumatu Tantsu Ühendus ja Vanemuine
 • 1930.-1940. aastad / Esietendus 5. oktoober 2017: Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teater
 • 1940.-1950. aastad / Esietendus novembris 2017: Von Krahli Teater ja Tartu Uus Teater
 • 1950.-1960. aastad / Esietendus 1. detsembril 2017: Endla teater ja Kuressaare Linnateater
 • 1960.-1970. aastad / Esietendus 19. jaanuaril 2018: Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL
 • 1970.-1980. aastad / Esietendus veebruaris 2018: R.A.A.A.M ja Ugala teater
 • 1980.-1990. aastad / Esietendus 23. märtsil 2018: NUKU teater ja Vaba Lava
 • 1990.-2000. aastad / Esietendus aprillis 2018: Rakvere Teater ja Fine 5
 • 2000.-2010. aastad / Esietendus mais 2018: Vana Baskini Teater ja Tallinna Linnateater
 • 2010.-2020. aastad / Esietendus juunis 2018: NargenFestival ja Eesti Draamateater
 • 2020. aastad / Esietendus juulis 2018: Vene Teater ja kooliõpilased
Märksõnad
Tagasi üles