Lahkus legendaarne raadioajakirjanik

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ajakirjandus- ja raadiolegend Felix Leet, kes sõna otseses mõttes sai ajalehepoisist ajakirjanikuks, nagu kiri särgil ütleb, töötas Eesti Raadio Pärnu korrespondendina 36 aastat.
Ajakirjandus- ja raadiolegend Felix Leet, kes sõna otseses mõttes sai ajalehepoisist ajakirjanikuks, nagu kiri särgil ütleb, töötas Eesti Raadio Pärnu korrespondendina 36 aastat. Foto: Ants Liigus

28. augustil lahkus 95-aastasena igavestele uudistejahimaadele legendaarne raadioajakirjanik, Eesti Ajakirjanike Liidu auliige ja Eesti Raadio Hõbemikrofoni omanik Felix Leet.

Leet oli kahtlemata ajakirjanik «jumala armust». Pärast demobiliseerumist Eesti laskurkorpusest, kus ta teenis aastail 1943–1946, suunati ta ajalehe Noorte Hääl osakonnajuhatajaks, sealt aastaks ajalehe Nõukogude Hiiumaa toimetajaks. Seejärel töötas ta 40 aastat (1952–1991) Eesti Raadio Lõuna-Eesti korrespondendina. 1967. aastal lõpetas ta kaugõppes Tartu Riikliku Ülikooli ajaloo erialal cum laude.

Oma karjääri jooksul jõudis Leet teha tuhandeid intervjuusid ja reportaaže Eesti maaelust ja põllumajanduslikust tootmisest nii «Päevakajale» kui ka teistele uudistesaadetele, samuti populaarsele põllumajandussaatele «Tere hommikust, põllumehed». Kui tal millestki puudu ei tulnud, siis oli see huumorimeel.

Nagu ta on ise tunnistanud 2006. aastal Õhtulehe ajakirjanik Urmas Vahele: «Minu koht oli ikka põllul, laudas või merel. Laudas olen kõiki rõõme tunda saanud. Küll lehmal tagumistest jalgadest hoidnud ja ilmale tuleva vasikaga tõtt vahtinud. Ja mitu korda on mind tõsise pasarahega üle kallatud. Tead, miks tuli see popp nahkmantel enne lauta minekut selga panna? Kui lehm sind täis pasandab, saavad laudamehed su otse voolikust üle lasta.»

Leet ei olnud lihtsalt üks ajakirjanik, vaid meie ajakirjandusmaastikul nähtus omaette. 1981. aastal tegi üks meie tippdokumentaliste Andres Sööt temast portreefilmi «Reporter» ja ta on üldse üks väheseid ajakirjanikke, kellele selline au on osaks langenud.

Leet oli tuntud kui reporter, kes ise küsis, ise vastas. Miks nii? «Mis ma ikka teen, kui traktorist vastab igale küsimusele «möh». Tuli ju midagi lustakat välja mõelda.» Lustakatest vastustest Leedil juba puudust ei tulnud. ERRi arhiivis pole Felix Leedi saadete salvestusi just palju alles, sest lintidest oli puudus ja enamik neist helindati üle. Küll aga on tema elurõõmsad helilõigud põllult, laudast ja merelt jäänud eredana kuulajate mällu. 

Felix Leet sündis 26. mail 1922. aastal Tallinnas.

Felix Leedi on tööd on tunnustatud Eesti NSV teenelise ajakirjaniku (1985) aunimetusega, Eesti Raadio Hõbemikrofoniga. Aastast 2002 oli Leet Eesti Ajakirjanike Liidu auliige.

Pärnu Postimehe usutlust Felix Leediga saab lugeda siit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles