Ulmekirjanduse elav legend jõudis Venemaale esimest korda. Ulmeassamblee ei kutsunud mitte esimest korda külalisi välismaalt, nende seas on olnud sellised vähemalt ulmesõprade seas tuntud kirjanikud nagu Peter Watts, Alastair Reynolds, Ian McDonald, Cory Doctorow, Kim Newman. Aga niisuguse taseme staarid nagu Martin, kes usutavasti on praegu kogu maakera kõige populaarsem ulmekirjanik, on Venemaa ulmekokkutulekutel siiski ääretult haruldased.
Elavat Martinit ei olnud sugugi nii raske kätte saada – siin langesid õnnekombel kokku kaks asjaolu.
Esiteks toimus nädal enne Ulmeassambleed naaberriigis Soomes WorldCon ehk kogu planeedi tähtsaim ulmekokkutulek (seda peetakse iga aasta uues kohas), kus kirjanik osaleb muutumatult alati. Ja siis oli Martinit, kes ihkab ikka uusi kogemusi, juba õige lihtne veenda külastama Ulmeassambleed ja ühtaegu Peterburi linna, millest ta oli nii palju kuulnud – ajaline ja geograafiline lähedus võimaldas seda valutult.
Teiseks juhtus nii, et nende ridade autoril, kes kuulus Ulmeassamblee korralduskomiteesse, oli Martiniga otseside. 2009. aastal, kui kirjanik viibis FinnConil, sõitis ta kokkutuleku järel päevaks Tallinna ja kohtus Rahva Raamatus kümnete, isegi sadade lugejatega. Telesari «Troonide mäng» oli siis veel sündimata. Martin oli populaarne, aga mitte nii palju, et pidanuks – nagu nüüd Raivolis – ringi käima ihukaitsjaga, ja ka intervjuud oli temaga üpris lihtne kokku leppida.
Millal ilmub «The Winds of Winter»? Oeh…
Intervjuu järel palusin George’ilt e-posti aadressi, mille paraku kaotasin hiljem ära (jah, ei ole vaja naerda, selliseid asju lihtsalt juhtub). Aga ometi õnnestus mõne aasta pärast, kui tekkis mõte kutsuda Martin Peterburi, temaga side luua õige kiiresti LiveJournali kaudu, kus kirjanik peab oma «mitteblogi».