Nad tulid, nad nägid, nad võitsid

FOTO: David Kornfeld

Eesti Festivaliorkester ja dirigent Paavo Järvi.

Pärnu muusikafestivalil paljulubavalt alustanud Eesti Festivaliorkestri esimene kontserditurnee viis tõusvas joones läbi Põhjamaade ning andis kindla veendumuse: sündinud on uus ja erakordne muusikaline kollektiiv.

Kui ma ülimenuka Pärnu kontserdi järgsel hommikul Tallinna sadamas muusikuid oodanud Paavo Järvilt küsisin, kas tal on nüüd lõpuks tõesti käes oma unistuste bänd, oli vastus kiire ja heatujuline: jah!

Olles näinud ja kuulanud viiest turnee jooksul antud kontserdist kolme, võib kindlalt väita: niisugust musitseerimisrõõmu kombinatsioonis ülikõrge mängutasemega ei kohta kohe kindlasti mitte iga päev isegi maailma parimates kontserdisaalides.

Igal Eesti Festivaliorkestri (EFO) kontserdil, alates Pärnust, Jūrmala, Turu, Kopenhaageni ja kuni Stockholmi lõppkontserdini välja, oli orkestri tase eelmisega võrreldes veel paari pügala võrra lihvitum, nüansseeritum ja emotsionaalselt köitvam.

Öelda, et tegu on ülimalt andekatest muusikutest koosneva fantastilise kollektiiviga, pole piisav. See orkester on omaette nähtus! Järvi on suutnud luua muusikalise perekonna, kel on olemas meie-tunne, mis kasvas mühinal ja sõna otseses mõttes kõigi silme all, vaid kahenädalase kontserditurnee käigus.

FOTO: David Kornfeld

Paavo Järvi, Eesti suursaadik Rootsis Merle Pajula ja kultuuriminister Indrek Saar.

Selle orkestri mängus on see miski, mis mõjub publikule kui fluidum, ning selle järgi seatakse latt, millega omakorda mõõta hiljem teiste orkestrite taset. Ja milline nakatav musitseerimisrõõm! Naeratus ei kadunud orkestrantide suunurkadest hetkekski, kuigi pole kahtlust, et kaks nädalat on piisav aeg, et väsimus end lõpuks tunda annaks. Publik märkab seda kohe, kui laval ei käi enam proovisaali ränk töö, vaid seal ollakse selleks, et jagada selle töö vaimustavaid vilju.

«Igal järgmisel kontserdil läks see ühistunne aina paremaks, tajusin kõige paremas mõttes omanditunnet: see on meie asi, me peame seda hästi tegema. See, et kõik on ühe asja eest väljas, oli mulle dirigendina äärmiselt liigutav tõdemus,» ütles Järvi kontserdijärgsel meeleolukal muusikute peol Stockholmi Eesti Majas. «Kõik on võimekad, kõigil on tahe, ja nii peaks see ideaalis olema iga orkestri puhul ja kogu aeg. Just see tahe: olla koos ja teha muusikat nii hästi kui võimalik – see on unikaalne!»

Soov anda endast kõik  

Järvi toonitab, et ta ei lähtu EFO puhul põhimõttest: nüüd teeme lõpuks muusikat, nagu mina seda tahan. «Ei! Me teeme muusikat koos ja nii, nagu muusikat peab tegema. Ma ei kannata sellist suhtumist, et mina nüüd juhatan ja sinu (muusiku) asi on mängida. See on mulle võõras, sest see pole hingestatud muusika tegemine.»

Seda, et Järvi on dirigendina äärmiselt inspireeriv, märkisid absoluutselt kõik muusikud, kellega rääkima juhtusin. «Tundeks, mil muusik tahab endast anda kõik ja võib-olla isegi veel rohkem, peab ta esmalt kirglikult muusikat armastama, teisalt peab olema soov sellega midagi teistele öelda. Sinu ümber peavad olema inimesed, kes lasevad  seda teha ja kes mõjuvad inspireerivalt. Paavo on dirigendina väga inspireeriv, ja julgen arvata, et paljud tulevadki siia selleks, et temaga koos mängida,» ütleb vioolamängija Andres Kaljuste.

Tallinna Kammerorkestris töötav vioolamängija Karin Sarv tõdeb, et kui ta üldse mõnes suures orkestris mängida tahaks, siis just EFOs. «Paavo on dirigendina muusikule nagu partner: kui dirigent muusikuid usaldab, usaldavad muusikud ka dirigenti. Oluline on, et dirigent mõistab: ka muusikute jaoks sünnib muusika siin ja praegu.»

Järvi tõdeb, et äsja lõppenud turnee oli nii mõneski mõttes testturnee, et vaadata, kuidas orkester ja meeskond toimib. «Hoidsime mõnes mõttes kodule lähemale,» ütleb Järvi, kuid rõhutab, et see ei tähendanud allahindlust ei orkestrile ega kutsujatele. «Ei Turu, Kopenhaagen ega Stockholm pole mingid n-ö proovimise kohad – tegu on Põhjamaades oluliste, ümmarguselt tuhande- ja enamakohaliste kontserdisaalidega.»

Vastutus oli seda suurem, et EFO-le usaldati nii Turu muusikafestivali lõpetamise kui väga mainekal Läänemere festivalil esinemise au. Järvi sõnul toimis kõik paremini, kui ta loota julges. «Alati saab asju veel paremini teha, kuid lõppkokkuvõttes tuli kõik väga hästi välja,» väljendab ta siirast tänu ka orkestri taustatiimile.

Ees ootab Euroopa vallutamine

Juba jaanuaris ootab orkestrit Järvi sõnul ees äärmiselt vastutusrikas kontserditurnee, mis haarab Berliini, Viini, Brüsseli, Zürichi, Kölni ja Luxembourgi kontserdimaju. Need on saalid, kuhu ei pääse Järvi sõnul ligi isegi kõik tuntud orkestrid. «Meid aitas see, et olen kõigis neis saalides eri orkestritega korduvalt esinenud,» ütleb Järvi.

FOTO: David Kornfeld

Dirigent Paavo Järvi.

Järvi nimi müüb, pole kahtlustki, kuid teisalt on tegu väga noore ja nime poolest tundmatu orkestriga. Seda, et EFO suutis endast juba esimesel välisturneel muljet avaldava jälje maha jätta, näitab väljamüüdud saalide ja publiku vaimustunud vastuvõtu kõrval seegi, et kõikidelt kontserdimajadelt järgnes kohe uus kutse. Turu muusikafestivali direktor Lisa Ketomäki oli valmis isegi festivali aega muutma: kui vaid orkester tagasi tuleks. Sama lootust avaldas ka Läänemere festivali peakorraldaja Michael Tydén.

«Tõsi,» tõdeb Järvi, kuid lisab, et määravaks ei saa nende soov või kontserdigraafik, vaid see, et orkester on saanud kolmeks aastaks kontserditurnee korraldamiseks toetust Eesti Vabariik 100 kultuuriprogrammist ja kultuuriministeeriumilt ning neil on kohustus anda igal aastal turnee eri paigas.

Tänavu Põhjamaad, järgmisel aastal Lääne-Euroopa, seejärel Aasia. «Kui ma EFO mõttega lähimas sõpraderingis välja tulin, öeldi mulle, et kui tahad tuntust, pead alustama Ameerikast. Me läheme Ameerikasse, sest tahan seda kõike teha nii suurelt kui võimalik, et orkestrit muusikaliselt kehtestada. Kuid häid orkestreid on maailmas palju, häid kontserdikorraldajaid samuti, kuid ma olen veendunud, et maksma ei saa end panna mingi haibiga, vaid ainult muusikaliselt. Kui suudad end muusikaliselt maksma panna, siis kõik muu tuleb ise järele.»

**

KONTSERDIMULJED

Indrek Saar, kultuuriminister

See on üks neist kordadest, kus võib tõesti öelda, et on uhke tunne olla eestlane. Kuulasin EFOt esimest korda Pärnus, olin väga liigutatud ja mul on orkestri üle siiralt hea meel. Kuid kodust eemal on see tunne veel erilisem ja kõik, kes ka täna Berwaldhallenis olid, tajusid seda. Eriti sellistel õhtutel nagu täna, ma usun, oleme kõik veendunud selles, et kunst võib päästa maailma.      

Merle Pajula, Eesti Vabariigi suursaadik Rootsis

Minu meelehärmiks astuvad eesti muusikud Rootsis üles liialt harva. Rootsi on iseenesest suurepärane tanner, et tulla siia professionaalsete muusikutega ja publikut üllatada. Rootsi on muusikamaa ja meil on kõik eeldused, et olla siin pildil. Kõik, kellega jõudsin pärast tänase kontserdi esimest poolt rääkida, on öelnud, et see jättis neile väga sügava mulje – mõlemad teosed olid just tänu oma suurele erinevusele äärmiselt köitvad.      

Michael Tydén, Läänemere festivali asutaja ja tegevjuht

Paavo rääkis mulle oma orkestri ideest viis-kuus aastat tagasi ühel meie kohtumisel Peterburis. Juba siis ütlesin talle, et kui sa selle asja ära teed, oled kohe oodatud Stockholmi. Ja siin nad nüüd on. Olen väga õnnelik nähes, et mitu aastat tagasi sündinud idee viljad on jõudnud välja nii toreda koostööni ja pälvinud publikult ülimalt sooja vastuvõtu. Orkester on võrratu, millised muusikud! Olen uhke, et saime orkestrit Stockholmis võõrustada, ja teie Eestis peaksite samuti nende üle uhked olema.

Florian Donderer, viiuldaja / orkestri kontsertmeister

Minu koostöö Paavoga algas Bremeni Deutsche Kammerphilharmonies, jätkus Pärnu muusikafestivali ja nüüd EFO  kontsertmeistrina. Olen Eestis käinud ja musitseerinud väga palju ning Eestil on minu südames väga eriline koht. Ma ei kahelnud hetkegi, et Paavo oma idee teoks teeb, sest kui ta sellest rääkis, oli tal algusest lõpuni kõik selge. Ma olen õnnelik, et saan kontsertmeistrina anda oma panuse sellesse, et orkester kõlab, nagu ta kõlab. Muusikule on suurim väljakutse suuta kõrvale heita kõik välised tegurid ja olla oma musitseerimises läbinisti aus.    

Erkki-Sven Tüür, helilooja

Pärast esiettekannet on akordionikontserti «Prophecy» mängitud enam kui kahekümnel korral ja sel hooajal mängib Ksenija seda veel Monte Carlo ja Luxembourgi filharmoonikutega. Tulin Stockholmi, et kogeda kontserti kui tervikut, ning teiseks seetõttu, et EFO on mulle väga südamelähedane ja ma hoolin selle käekäigust. Tahtsin tajuda, mida sellise väikese turnee lõppkontsert endast kujutab, ja kuulata, kuidas «Prophecy» Ksenija esituses kõlab. Olen tohutult rõõmus, et siin sündis täna niisugune ilus tervik nii kava kui esituse osas. Sibeliuse «Teine sümfoonia» oli imeline, see kõlas vaimustavalt! Olen Berwaldhallenis ka varem käinud ja tean, et siinne publik juba naljalt püsti ei tõuse. Täna oli nende vastuvõtt ülimalt soe. Minu jaoks oli see sündmus.        

Lisa Batiashvili, viiulisolist (Gruusia/Saksamaa) 

Eesti ja Gruusia vahel on väga erilised sidemed, see on alati selgelt tunnetatav. Paavoga kohtusime muide koos Hollywoodis musitseerides umbes kakskümmend aastat tagasi. Alati kui me kohtume, et koos musitseerida, räägime oma kodumaadest. A l a t i! Selline inimlik kontakt ja soojus kandub alati üle ka muusikasse ja on seetõttu väga oluline. Ma olin algusest peale kindel, et Paavo teeb oma unistuse teoks, ning ma olen absoluutselt veendunud, et kõik, kes siin orkestris on, on siin armastusest muusika ja Eesti vastu. Seda on laval olles tunda kõiges ja see on nii haruldane.

Ksenija Sidorova, akordionist (Läti)

Mulle on see kõik väga imeline kogemus – me oleme selle lühikese ajaga saanud justkui perekonnaks. Esimest korda pakuti mulle «Prophecyt» mängida, kui olin 22-aastane. Ütlesin kohe jah, olemata näinud ühtegi nooti. Kui partituuri nägin, olin šokis – see oli niiiii… keeruline. Õppisin ja lihvisin seda pool aastat. Ma ei mäleta sellest kontserdist suure pinge tõttu mitte midagi, teadsin ainult, et Erkki-Sven on saalis. See teos on igale akordionistile ülim väljakutse. Ja siis ühel päeval helistas mulle Paavo Järvi (tema ise!) ja küsis, kas tahaksin seda mängida Pärnus. Ütlesin kohe jah, olemata temaga kunagi laval kohtunud.     

Toomas Tuulse, arhitekt, helilooja, koorijuht (Rootsi)

Olles kuulanud ära alles esimese kontserdi osa, võin öelda, et olen juba vaimustatud – Šostakovitši «Esimene» võlus mind tohutult. Paavo Järvi dirigeerimine on lihtsalt geniaalne ja orkester on nii paindlik ja tundlik. Ja see läti akordionist – Ksenija Sidorova – on tõeline akordionistaar. Jälgin tema esinemisi isegi Facebookis, ta mängib väga eriilmelist muusikat, ja alati suurepäraselt.

Georgi Anichenko, tšellomängija (Hispaania)

See oli täna imeline tunne – tunne, mida iga muusik ihkab kogeda: energia, mida sa lavalt saali saadad, voogab sealt laetuna tagasi. Andsime täna endast kõik, nagu mängiks viimast korda.

Andres Kaljuste, viiuldaja ja vioolamängija

Kindlasti pole see mingi tavaline orkester, sest juba selle sünnilugu on ebatavaline – see on kokku pandud liikmeid hoolikalt valides, nagu rätsepatöö. N-ö võtmemängijad on kutsunud Paavo Järvi ja ülejäänud on saanud siia vaid väga heade soovituste või varasemate õnnestunud koostöökogemuste alusel. Selle tulemuseks on hoopis teistsugune musitseerimine kui tavalises orkestris.

Toomas Vavilov, klarnetist  

Projektiorkestri puhul tuleb vaadata kaht aspekti: alati saab veel paremini ja alati ongi keegi kusagil veel parem. Seda tuleb eriti meeles pidada tähetunnihetkedel, kui tundub, et kogu maailm on sinu. Projektipõhisel orkestril pole traditsioone ja see on nii hea kui halb. Teisalt annab see, et dirigent saab ise valida ja mõelda, kes tema orkestris mängima hakkavad, tohutu eelise.

Julien Beaudiment, flöödimängija (Prantsusmaa)

Minu jaoks on see esmakogemus koos Paavo Järviga musitseerida. Sattusin sellesse võrratusse kollektiivi sõbra kaudu, kes mind soovitas. Olin EFO tuuri ajaks kavandanud puhkuse, kuid selle kogemuse nimel olin valmis sellest loobuma, ja ma pole hetkegi oma otsust kahetsenud – need on olnud võrratud nädalad! Orkester on suurepärane, niisamuti meie dirigent!

Peijun Xu, vioolamängija (Hiina/Saksamaa, viibis turneel koos 6-kuuse poja Lianiga)

Andsin nõusoleku EFOs mängida enne, kui jäin beebiootele, eelmisel aastal Pärnus musitseerisime juba koos (naerab). Ma ei suutnud ega näinud ka põhjust turneest loobuda, seda enam, et mul on väga hea lapsehoidja. Ta saab mu pojaga suurepäraselt hakkama, kui mina harjutan või olen laval. Kuna minu abikaasa on ka tegevmuusik, sai ta minust väga hästi aru. Naudin iga hetke koos selle suurepärase orkestriga.   

**

Eesti Festivaliorkester

Orkester tuli esimest korda Paavo Järvi käe all kokku 2011. aastal Järvi suvefestivalil, kandes toona nime Pärnu Festivaliorkester.

EFO koosnes sel aastal 76 parimast Eesti orkestrites töötavast muusikust, välisriikides edukat karjääri tegevatest eestlastest ja paljudest Euroopa orkestrite solistidest. Orkestri tuumiku moodustavad Tallinna Kammerorkestri (peadirigent Risto Joost) 15 liiget. 

Orkestrit rahastavad EV100 programmi, kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Tänavu EFO kontserdid Pärnu muusikafestivalil ning esimese välisturnee käigus Jūrmalas, Turus, Kopenhaagenis ja Stockholmis. 

2018. aastal ootavad ees kontserdid Berliinis, Brüsselis, Viinis, Kölnis, Luxembourgis ja Zürichis.

Ajakirjaniku reisi Turusse ja Stockholmi rahastas Kkltuuriministerium.

**

LISALUGU

Eesti loomemajanduse äridelegatsioon käis Rootsis kogemusi ammutamas 

Augusti lõpus toimus kolm päeva väldanud Eesti loomemajanduse valdkonna ettevõtjate ja investorite delegatsiooni ärivisiit Stockholmi. Esimest korda kultuuriministeeriumi eestvedamisel korraldatud visiidi eesmärk oli nii loome- kui ettevõtluskoostöö arendamine Rootsiga, Eesti loomevaldkonna investeerimispotentsiaali tutvustamine ja naaberriigi eduloost ja kogemustest õppimine. Kuna kogu delegatsioon koos kultuuriminister Indrek Saarega osales Eesti Festivaliorkestri lõppkontserdil Stockholmis Berwaldhallenis, avanes suurepärane võimalus uurida lähemalt nii ettevõtmise sisu kui perspektiivide kohta. 

Majandusringkondades on riiklikud äridelegatsioonid, mida juhib antud valdkonna minister, regulaarsed ja hinnatud kui kõrgeimal tasemel otsekontaktide loomise võimalus. Loomemajanduse ettevõtjatele on see esmakordne kogemus. Indrek, Saar, kust pärineb initsiatiiv ja kuidas ettevõtmine teoks sai?

Ideed teha välisvisiit, mille käigus saaks põhjalikumalt arutada valdkonda puudutavaid teemasid, leida uusi kontakte, õppida teiste kogemustest ja arendada koostööd, on loomemajanduses töötavad Eesti ettevõtjad endas kandnud juba kaua. Suurt rolli selles, et visiit teoks sai, mängiski rohujuuretasandilt tulnud initsiatiiv ja loomeinimeste endi suur aktiivsus. Visiidi kuupäev sai paika suve alguses, augusti lõpus olime juba Rootsis. Võtsime sihtmärgiks ühendada visiit 24. augustil Stockholmis toimuva Eesti Festivaliorkestri kontserdiga.  

Miks valisite esimeseks sihtriigiks just Rootsi?

Rootsi on meie läbinaaber, neil on loomevaldkonnas head kogemused ning Eesti kui Euroopa Liidu eesistujamaa oli Rootsi jaoks huvipakkuv partner. Skandinaavia maad on laiemalt tähelepanu väärivad, kuid kui hakkame järgmisi plaane tegema, peame loomeinimestega korraks maha istuma ja mõtlema, mida me pikemas perspektiivis tahame. Eesmärk on otsida sihtriike ja kogemusi, mis oleksid võimalikult eripalgelised. Seejärel ootame rootslasi vastuvisiidile eesmärgiga viia nad Narva. Ka Rootsi visiidi üks fookusteemasid oli Narva – linn, kuhu Eesti riik on teinud teadlikult ja pikka aega investeeringuid. Soovime tõsta Ida-Virumaa ja Narva potentsiaali loomemajandussektorit kaasates.

Mis võiks olla rootslaste huvi seoses Narvaga?

Rootslasi seovad Narvaga tugevad ajaloolised sidemed ja sellest tulenevalt vaatavad nad Narvale pisut teise pilguga. Rootslased juba on Narva investeerinud ja nad on huvitatud, et investeeringud leiaksid võimalikult head rakendust. Ühe võimaliku investeerimisobjektina pakuvad omanikud välja endise Kreenholmi manufaktuuri, kus umbes 300 000-ruutmeetrine hoonestu ootab sisuga täitmist. Ühes hoones, tõsi küll, tegutseb juba kultuuriministeeriumi ja Eesti Kunstiakadeemia ühisjõududega asutatud kunstiresidentuur. Seda, mida Narvas saaks ja oleks vaja teha, tulekski arutada koos loomemajandussektoriga, sest just nemad oskavad otsida tasakaalu sisu ja väärtuste vahel ning see omakorda annab investoritele usu sellesse projekti panustada.      

Delegatsiooni kuulus mitukümmend loomemajanduse eri valdkondades tegutsevat ettevõtjat. Kas see oli optimaalne või annaks seda veelgi laiendada ja kaasatust suurendada?

Kindlasti on siin avardumisruumi, seda juba ainuüksi seetõttu, et loomevaldkonnas on palju eri tahke ning loomemajanduses tegutsevad ettevõtjad ei mahukski ühe delegatsiooni koosseisu ära. Kuna idee sünnist ettevalmistusperioodini oli vähe aega, siis n-ö pilootkogemuse põhjal võib öelda, et asju saab teha veel tõhusamalt.      

Mida oleks meil loomemajanduse vallas Rootsilt õppida? 

Kindlasti seda, kuidas eri valdkondi omavahel sidustada ja saada aru, missugust lisaväärtust loomemajandus ühiskonnale tegelikult annab. Kindlasti annab see klassikalisel ettevõtlusel võimaluse ajaga kaasas käia ja kohaneda majanduskeskkonnas toimuvate kiirete muudatustega: et kasvõi näiteks raskustesse sattudes mitte pille kotti panna, vaid kaasata loovaid ja jätkusuutlikke ideid. Mitmel kohtumisel rõhutati, et kunst ja kunstnikud (loovinimesed laiemalt) peaksid olema meile palju lähemal, kui nad tegelikkuses on, sest muidu kipub rutiin häid algatusi lämmatama.

Kui võrrelda Põhjamaade ja Eesti panust kultuuri- ja loomevaldkonna rahastamisse, siis kas me järgime Põhjamaade suhtumist ja väärtusi?

Eesti on selles mõttes kindlasti Põhjamaa riikidega sarnane ning kultuuri rahastamine  protsentuaalselt suurt ei erine. Üldistatult võib öelda, et mida väiksem riik, seda suurem on proportsionaalselt riigi eelarvest kultuuri suunatud raha hulk. Selleks, et kõrgkultuuri viljelemine ja rahvuskultuur areneks, on vaja riigil panustada, midagi pole teha. Skandinaavia riigid kuuluvad kindlasti nende hulka, kes proportsionaalselt rohkem panustavad.

Rootslastelt tasuks muu hulgas õppida seda, kuidas näha osavamalt seoseid eri valdkondade vahel – me kipume sageli asju lahterdama ettevõtluseks ja kultuuriks/kunstiks, kuid need valdkonnad võivad olla nii orgaaniliselt seotud, et neid polegi võimalik eristada. Mida orgaanilisem see side on, seda rohkem võidab kogu ühiskond, inimesed ja ka ettevõtja ise. Rootsi rahandusministrit tsiteerides: on viimane aeg mõista, et meie tegutsemise eesmärki ei ole kuigi nutikas mõõta ainult majandusnäitajates, vaid elu kvaliteedis laiemalt. Rootslastel on see mõtestamise ja teoks tegemise oskus olemas. 

Mida on meil Rootsile eeskujuks tuua, mis rootslasi n-ö elevile ajas?

Mõtted, mis käisid kohtumistel sageli läbi, olid, et Eestis pole õnneks tekkinud sellist suurt bürokraatimasinat, nagu rootslastel nende tunnetuse kohaselt on – Eestis liiguvad asjad nende silmis seetõttu palju kiiremini. Rootslasi huvitas lisaks loomemajandusele väga meie e-riik ning see, kui kiiresti me suudame tänu e-lahendustele tegutseda.   

Tagasi üles