Vanemuise teater uuenes 12 miljoni euro eest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Teater Vanemuine
Teater Vanemuine Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

1967. aasta 9. detsembril avati Vanemuise suur maja, mis asendas 1906. aastal avatud ja 1944. aastal sõjas hävinenud hoonet. Tänavu tähistab teatrimaja esimest juubelit ning avab pärast kaks suve kestnud renoveerimist taas uksed 30. septembril 2017.

«Vanemuise suure maja remondi planeerimine sai alguse paarkümmend aastat tagasi, kui oli selge, et olemasolev, 1967. aastal valminud tehnika on amortiseerunud. Esimesed eskiisid lava vahetuseks tehti juba 1990ndate esimesel poolel,» rääkis Vanemuise teatrijuht Toomas Peterson.

Planeerimine hoogustus eelmise teatrijuhi Paavo Nõgene ametiajal, mil paljud Vanemuise tehnilised töötajad külastasid teatreid Euroopas, et otsustada, millistele nõuetele vastav lava oleks Vanemuisele parim. 2012. aastal kinnitas riik Vanemuise lavavahetuse rahastamise ning rahvusvahelise hanke tulemusena leiti projekteerijaks inseneribüroo Wibbeke & Penders Berliinist.

Rahvusvahelised hanked ehitajate leidmiseks toimusid aastatel 2014 ja 2015. Lavatehnika vahetuse hanke võitis Show Theatre Equipment Trekwerk BV Hollandist ning heli-, valgus-, video- ja kommunikatsioonitehnika hanke Amptown System Company Saksamaalt. Lepingud allkirjastati 2015. aasta sügisel, mil algas ka intensiivne ettevalmistus ehituseks. Teatrimaja oli ehitustegevuseks suletud 2016. ja 2017. aasta maist septembrini.

Kõige põhjalikumad muutused toimusid teatrilavaga. 2016. aasta suvel vahetus kõik, mis jäi lavapinnast kõrgemale – tugevdati talad, vahetati nöörpööning, enam kui 50 stanget ja töörõdud külgedel, lisati 12 punkttõstukit ja lift. Väga oluliselt muutus lavajuhtimissüsteem, see sai eelprogrammeeritavaks ja arvuti teel juhitavaks.

2017. aasta suvel uuenes kõik, mis jäi lavapinnast allapoole – vahetati pöördlava koos tõstukite ja vajukitega, sellele valati uus alus, uuendati orkestri tõstukid, heli-, video- ja kommunikatsioonisüsteemid.

Uus ja kaasaegne juhtimissüsteem võimaldab salvestada lavapilte, teha märgusõna peale pildivahetusi, sünkroniseerida stangede liikumisi muusika ja videopildiga, programmeerida kiirusi. See tähendab, et inimlikuks eksimuseks on nüüd ruumi oluliselt vähem ning süsteem võimaldab väga täpselt ette valmistada artisti lendamise, laskumise või elementide kokkusaamise laval, kartmata vigu või konflikte. Samuti on nii tagatud suurem ohutus – näiteks ei lase arvuti teel juhitav süsteem tõsta lubatust raskemaid dekoratsioone või dekoratsiooni osadel omavahel kokku põrgata. Laval välja vahetatud kommunikatsioonisüsteemid tagavad tõrgeteta suhtluse kõigi etendust läbi viia aitavate meeskonnaliikmete vahel.

Lavatehnika poole pealt on muutusi veelgi: tõstukeid on senise kuue asemel kümme, vajukeid senise kahe asemel kolm, lisandunud on 12 punkttõstukit, mida saab paigutada lavapiirkonnas ümber eri asukohtadesse. Lisaks ühtlustub saali helipilt, mis peaks olema ühesuguselt suurepärane ja senisest parem igas saali punktis. Lisandunud on publikutsooni helindamine.

2017. aastal värskendati ka suure maja publikuala, mida polnud põhjalikult remonditud 1967. aasta avamisest saati.

Vanemuise teatri lavatehnika ja publikuala renoveerimine läks maksma 12 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Remonti rahastas täies ulatuses Eesti riik.

Vanemuise suure maja ametlik avamine toimub 28. septembril. Publikule avatakse uksed 30. septembril, mil majaga on alates kella 13-st oodatud tutvuma kõik teatrisõbrad. Uuenduskuuri läbinud teatrimajas toimub avamisetendus, lavaekskursioonid ning kunstinäituse avamine. Üritus on kõigile tasuta.

Tagasi üles