P, 27.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: Tudengid ehitasid tallinlastele varjualuse

Kirke Ert
, ajakirjanik
Galerii: Tudengid ehitasid tallinlastele varjualuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna teise kursuse tudengid avasid Harju tänava haljasalal eksperimentaalse varjualuse «Sopid», mis pakub võimalust vanalinna tänavamelu eest peitu pugeda, ent samas läbi pilude ümbritsevat jälgida.

Varjualune jääb linnakodanikele ja külalistele järele proovimiseks kuni 5. novembrini, misjärel kolitakse see Pedaspeale, kuhu on viidud ka kõik varasemate aastate varjualused.

Tänavuse varjualuse «Sopid» idee autori Lill Volmeri sõnul käitub varjualune sujuva ja kohati läbipaistva seinana, mille kumerustest moodustuvatesse soppidesse saab inimene peituda.

«Varjualune kasvas välja ideest luua struktuur, mis oleks ühtaegu nii jäik kui ka sujuv. Kumerustest moodustuvad sopid annavad inimesele tuge, varju ning kaitset. Varjualuse voogav ümar kuju meenutab tardunud orgaanilist vormi, millest johtuvalt on ka kasutajal vaba voli varjualuse sees ringi liikuda, aukudest läbi pugeda või kauemaks peatuda,» rääkis ta.

Koos terve kursusega varjualuse planeerimine ja valmis ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese kursuse suurprojekt olnud juba üle kümne aasta. Kui varem ehitati varjualused valmis Eesti põhjarannikul asuval Pedaspeal, siis juba kolmandat aastat järjest pannakse varjualune lühikeseks perioodiks välja Tallinna vanalinna, et inimesed saaksid seda katsetada ning tudengitel oleks võimalus näha, kuidas valitud disain, materjal ja ehituskvaliteet suuremale kasutajatehulgale vastu peab.

Seejärel transporditakse varjualune Pedaspeale, kuhu on aastate jooksul tekkinud arvestatav varjualuste park: asendamatu õppevahend nägemaks, kui kaua erinevalt konstrueeritud ja töödeldud puidust rajatised Eesti kliimas vastu peavad. 

Varjualune «Sopid» paikneb Tallinna vanalinnas Harju 46 / Rüütli 15 kinnistul ehk Harju tänava roheala Vabaduse väljaku poolses otsas. 

Märksõnad
Tagasi üles