R, 31.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maria Metsalu loob salapärase mademoiselle X-i

Kultuuritoimetus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maria Metsalu
Maria Metsalu Foto: Kanuti Gildi Saal

Esietendub Maria Metsalu soololavastus «Mademoiselle x».

Rahvusvahelise taustaga koreograaf ja etenduskunstnik Maria Metsalu valmistab Kanuti Gildi Saalis ette oma uut soololavastust «Mademoiselle x». Lavastus esietendub 28. oktoobril ning seda saab näha kokku neljal korral. 

Maria Metsalu uuslavastus opereerib pool-fiktsioonalse tegelase, Mademoiselle x-i reaalsuses. Mademoiselle x on naine, kes, olles elus, on veendunud, et ta on surnud. Ta usub, et tal ei ole aju, närve, kere ega organeid, olles vaid lagunev keha. Oma surmast hoolimata usub ta igavikulisusesse ja surematusesse. Selles reaalsuses on kõik võimalik ja lubatud, kõik on osa temast ja pärineb temast, vormides kompleksse kuid lihtsakoelise süsteemi. Komplekssed süsteemid on ebakindlad. Võimatu on ennustada nende toimet hoolimata sellest, kas me saame aru süsteemi erinevatest osadest.

«Mademoiselle x» varastab elemente lo-fi haunted attraction'itest, mis jäljendavad kummituslikesse paikadesse sisenemise kogemust. Läbi Mademoiselle x-i narratiivi, kes jõlgub zombina kuskil “vahepeal” nagu elav surnu, pannakse vaatluse alla etendaja motivatsioon ja seisund sama etenduse ning materjali korduval esitamisel. Autor kasutab ilmselgeid trikke ja elemente, mida tihti loetakse kui midagi liigset. Kasutades neid elemente ning strateegilisi kordusi üritab autor vältida loogilisi kulminatsioonimomente. See etendus ei taha ennast näidata vaid ta tahab end varjata imitatsioonis.

Annina Machazi joonistus Maria Metsalu soololavastusele «Mademoiselle x».
Annina Machazi joonistus Maria Metsalu soololavastusele «Mademoiselle x». Foto: Annina Machazi

Maria Metsalu (1990) on koreograaf ja etenduskunstnik, kes lõpetas 2016. aastal õpingud SNDOs (School for New Dance Development) Amsterdamis. Ta on loonud peamiselt soolotöid, mis on kantud püsivast huvist iseenda persooni tekitamise, enese mütologiseerimise ja mina-loome vastu. Tema uurimisprotsessi olulisteks tahkudeks on füüsilise ja virtuaalse tegelikkuse kõrvutamine, nende kokkuviimine ja erinevuste mõistmine koostoime, sotsiaalse vahetuse ja teisenemise seisukohast. Eesmärk on kujutada visuaalkultuuri, identiteedi, apropriatsiooni, kaugkohalolu ja vuajerismi vahelisi suhteid, rakendades enesele viitavaid suhteid tehnoloogiatega. Hoolimata valitud meediumitest loob ta visuaalseid töid, mis paigutavad tema enda keha epitsentrisse. Teiste seas on Maria Metsalu teinud koostööd Nils Amadeus Lange, Tino Sehgali, Vincent Riebeeki, Manuel Scheiwilleri, Fernando Belfiore ja Samira Elagozega. 

Eesti publik on Maria Metsalu näinud eelmise aasta NU Performance festivalil, kuhu ta oli kutsutud oma lavastusega «Fuchsia». 2015. aasta septembris töötas Maria residentuuris Püha Vaimu Saalis ning täpselt aasta hiljem oli tema näitus üleval online galeriis konstanet.com. «Mademoiselle x» lavastuse põhjal valmiv installatsioon on osa Maria Arusoo New Yorkis kureeritud näitusest «Soft Scrub, Hard Body, Liquid Presence», mis on maineka Performa festivali osa.  

  • Idee, lavastus, esitus: Maria Metsalu
  • Lavakujundus: Nikola Knežević, vaip koostöös Merike Estnaga
  • Heli: Rodrigo Sobarzo de Larraechea
  • Joonistused: Annina Machaz 
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles