Eesti on New Yorgi maineka Performa biennaali fookusriik

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Fotol Flo Kasearu, Kris Lemsalu, Anu Vahtra.
Fotol Flo Kasearu, Kris Lemsalu, Anu Vahtra. Foto: Kristina Õllek

Kolmapäeval, 1. novembril algab New Yorgis nüüdiskunsti tippfestival Performa biennaal, mis kestab 19. novembrini. Seitsmendat korda toimuva biennaali põhiprogrammi fookusriik on tänavu Eesti.

Performa Biennaali «Eesti avatud paviljoni» programmi keskmeks on Flo Kasearu, Anu Vahtra ja Kris Lemsalu uudisteosed, mis on loodud spetsiaalselt biennaali jaoks. Reedel, 3. novembril esietenduva Flo Kasearu performance’i «Ainult liikmetele (Members Only)» lähtekohaks on New Yorgi Eesti Maja hoone Manhattanil ning kohaliku Eesti kogukonna poolt säilitatavad tavad.

Kasearu võtab üle ajaloolise hoone viis korrust ning pakub humoorika vaatenurga rahvusliku identiteedi nüanssidele suurlinnas kaasates New Yorgis elavaid Ameerika eestlasi osatäitjateks ja kohaspetsiifilisi installatsioone.

Kris Lemsalu teeb 11. ja 12. novembril Harlemi kirikus toimuvates performance’ites koostööd New Yorgi muusiku ja kunstniku Kyp Malone’iga, kes on tegev bändis TV On The Radio. Nende lavastuses «Going, Going» sulanduvad kokku Lemsalu skulpturaalsed kostüümid, liikuv installatsioon, video ja elav muusika.

Anu Vahtra projekt «Open House Closing. A Walk» toimub 15., 16. ja 17. novembril jalutuskäiguna koos publikuga SoHo tänavatel. Vestluste kaudu avatakse piirkonna ajalugu 1960.-1970. aastate legendaarsetest kunstiprojektidest tänapäeva tormiliste kinnisvaraarendusteni. Eesti fookusprogrammi kunstnikud valisid välja Performa kuraatorid, teosed on produtseeritud koostöös festivali tiimiga, kuhu on koordinaatorina kaasatud ka eesti produtsent Evelyn Raudsepp. Performa on meie kunstiprofessionaalidele harukordne võimalus sedavõrd kõrgetasemelises kontekstis kunstimaailma fookusesse sattuda, tõmmates tähelepanu Eestile laiemalt.

New Yorgi ISCP kunstiresidentuuris oktoobri algusest alates oma projekti ette valmistanud foto- ja installatsioonikunstnik Anu Vahtra nimetab mitmekülgse algmaterjaliga töötamist intensiivses SoHo tänavaruumis erakordseks kogemuseks ja toob eraldi välja hindamatu võimaluse töötada dialoogis Performa asutaja, legendaarse kunstiajaloolase ja kuraatori RoseLee Goldbergiga: «Oma tavapärasest meediumist väljaspool tegutseda on kindlasti katsumus, kuid mõttevahetused fenomenaalsete dialoogipartneritega, teiste seas RoseLee Goldberg ise, kes on kuulunud 1970ndate SoHo kunstiringkonda, on aidanud projekti struktureerida ning julgustanud tundmatus kohas vette hüppama.»

EKKAK direktor Karin Laansoo sõnul tähendab koostöö Performaga Eesti jaoks tippsaavutust nii riigi, kunstnike kui kunstiinstitutsioonide tasandil. «Kunstnike jaoks on see muuhulgas karjääri muutev moment töötada rahvusvahelise kunstielu keskpunktis. Võib olla kindel, et nüüd ja edaspidi on nii Flo Kasearu, Kris Lemsalu kui Anu Vahtra rahvusvaheliste kuraatorite kõrgendatud tähelepanu all.

Lähemalt vaadates ei ole selles aga midagi juhuslikku - tegemist on nii kunstnike kui korraldajate pikaajalise pühendunud töö tulemusega. Viimaste aastate kasvanud tähelepanu kunsti rahvusvahelistumisele on loonud tausta ning ühe ühisnimetajana ei saa alahinnata fakti, et kõik osalevad kunstnikud on ühtlasi ka kunstnikupalga saajad, mis on tööd suure produktsiooniga kindlasti hõlbustanud. Performa avatud paviljon on oluline maamärk Eesti kunstielu jaoks, mille mõju jääb kestma aastateks.»

Eesti Paviljoni programmi kuulub lisaks kolmele kunstiprojektile ka filmiprogramm, mis tutvustab valikut viimase 20 aasta Eesti videoloomingust. Toimuvad ka avalikud vestlused osalevate kunstnikega ning sümpoosium «Call for Action: Key Moments in Estonian Performance Art», millel peavad ettekanded Anu Allas (Kumu kunstimuuseumi kuraator) ja Maria Arusoo (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor) Ksenia Nourili (NYs elav kunstiteadlane ja kuraator) modereerimisel. Samuti on biennaali keskuses harukordne võimalus tutvuda ja osta Eesti kunstiinstitutsioonide ja kirjastuste trükiseid, mille valiku on kureerinud Tallinnas asuv Lugemiku raamatupood. Eesti Paviljoni lisaprogrammi kuulub ka Maria Arusoo kureeritud Merike Estna ja Maria Metsalu näitus ‘Soft Scrub, Hard Body, Liquid Presence’, mis avatakse 17. novembril galeriis Art in General.

Eesti paviljoni toimumist tähistatakse 8. novembri õhtul EV Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse poolt korraldatud ühise vastuvõtuga, kus külalisi on tervitamas kultuuriminister Indrek Saar.

2004. aastal kunstiajaloolase ja kuraatori RoseLee Goldbergi poolt asutatud Performa on New Yorgi esimene ainult performance’ile keskendunud biennaal ning suurim mitte-kommertslik kaasaegse kunsti üritus Ameerika Ühendriikides. Viimase kümnendi jooksul on Performa esitlenud ligi 600 performance’it, töötanud üle 700 kunstnikuga ning näidanud oma produktsioone ligi 20 riigis üle maailma. Performa alustas riikidepõhise Pavilion Without Walls programmiga 2013. aastal ning seni on osalenud Norra, Poola ja Austraalia. Kolme nädala jooksul oodatakse erinevatele üritustele ligi 25 000 inimest ning biennaali veebi külastab sama aja jooksul 5 miljonit inimest.

Eesti Avatud Paviljoni peakorraldajad on Esa Nickle ja Maaike Gouwenberg Performast koostöös produtsent Evelyn Raudsepaga. Paviljoni kaaskorraldaja on Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus.

Koostööpartnerid on Eesti Kunstimuuseum, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Art in General ja New Yorgi Eesti maja. Toetajad on Kultuuriministeerium, Outset Eesti ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus.

Eesti Paviljoni programm koos piletite sooduskoodiga leiab siia klõpsates.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles