Kadri Voorand kirjutas oma tähtsaima teose

Kirke Ert
, ajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kadri Voorand.
Kadri Voorand. Foto: Stina Kase

Kadri Voorand kirjutas esimese suurvormi ja eepose, mis kannab pealkirja «Laineile end kingin». Tegemist on heliteose ja regivärsilise lühieeposega, mis jutustab ennemuistse loo saatuse vääramatust jõust ja armastusest. Heliteose tellis Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning see jõuab esiettekandeni 22. novembril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 26. novembril Tallinna Niguliste kirikus.

Autor ise nimetab värsket teost elu tähtsaimaks. Voorandi esimene suurvorm on kirjutatud spetsiaalselt Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ning soolohäälele, klaverile ja kontrabassile. 

Uudisloomingu tellis esinduskoori dirigent ja kunstiline juht Kaspar Putniņš, kes soovis Voorandilt teost, mis annaks koorile värskeid impulsse ning asetaks lauljad uudsesse olukorda. Laulja võttis väljakutse vastu, sest koor andis võimaluse kasutada teisi värve ja tämbreid, katsetada heliefektidega. Ka improvisatsioonile sai kooriosas ruumi jätta.

«Koor inspireeris mind, olen ju palju kuulanud kammerkoori ja imetlenud selle kõla. Kirjutasin kooripartii ilusa ja heakõlalise, mis sobib hästi Niguliste akustikasse.»

Laval improviseerib koos kooriga ka autor ise, teda toetab Taavo Remmel kontrabassil. «Kuid meie ei ole peategelased vaid värvilaigud, mis sulanduvad ühtseks tervikuks,» märgib autor.  

Teksti on kirjutanud uuele kooriteosele Voorand ise. Ta lõi regivärsilise muinasjutumaailma, mille algallikaks on «Eesti rahva ennemuistsed jutud». Eeposes kohtuvad meremees, tema kolm tütart, külanaised, haldjad ja mitu Eesti pärimusest tuttavat tegelast.

«Kirjutades hakkas lugu ise arenema ja tegelased oma elu elama, sinna sisse põimus loodus, ka tamm minu kodu juures, ja muidugi ma ise,» rääkis laulja. Tekst on köidetud ka väikeseks raamatuks, mille illustratsioonid tegi Urmas Viik justkui jätkuks oma raamatule «Muhu inglid». Raamatut esitletakse heliteose esiettekannetel. Raamatu valmimisele on võimalik hoogu anda ka Hooandja portaalis siin!

Kõige enam soovib Voorand oma looga edasi anda helgust ja headust, mis paneks nii esinejad kui ka publiku ühes rütmis hingama ja koos emotsioone jagama.

Kontsertidel kõlavad veel nüüdismuusika klassiku John Cage'i ja Anders Hillborgi teosed, juhatab EFK peadirigent Kaspars Putniņš.

«Tahtsin teha väga erilist kontserti just koos Kadri Voorandiga ja sellist, mis sobiks Niguliste kiriku akustikasse,» sõnas dirigent. «Mul olid mõttes juba John Cage'i «Four²» ja Anders Hillborgi «Mouyayoum», mis loovad lummava igavikulise helidemaailma. Nende kõrvale tuli kontrastiks kontserdi keskne teos Kadri Voorandilt − «Laineile end kingin», milles on story, süžee ja karakterid.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles