Berliini mainekas Aedes Architekturforumis avatakse 8. detsembril Arvo Pärdi Keskuse arhitektide Fuensanta Nieto and Enrique Sobejano näitus «TABULA ̶ Arvo Pärt Centre», mis tutvustab Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitektuuri ja selle ideelisi lähtepunkte. Näitus jääb avatuks kuni 2018. aasta 16. jaanuarini.
Berliinis avatakse Arvo Pärdi Keskust puudutav näitus
Näitus kujutab endast visuaalset ja akustilist installatsiooni, milles hoone arhitektuursed elemendid astuvad dialoogi Arvo Pärdi muusikaga, täpsemalt näitusel kõlava teosega «Tabula rasa», mis oli üheks lähtepunktiks hoone loomisel.
Arhitektide sõnul peegeldab hoone arhitektuuriliste vahenditega Arvo Pärdi muusika vaikust ja geomeetriat. Ehitis lähtub ka ümbritsevast maastikust ̶ sirgete mändide paiknemisrütmist ja vertikaalist ̶ luues tasakaalu Pärdi loomingu taandatusse ja metsakeskkonna ilu vahel. Selles ühegi täisnurgata ning mitme sisehooviga majas asuvad lisaks arhiivi- ja tööruumidele raamatukogu, 140-kohaline kammersaal, näituseala, videoruum ja õppeklassid. Hoone pindala on 2348 m2.
Näituse juurde kuuluvast kataloogist võib leida hoone arhitektuurseid jooniseid kõrvuti näidetega Arvo Pärdi «Tabula rasa» originaalpartituurist ja visandilehtedelt. Kataloog on valminud koostöös arhitektuuribürooga Nieto Sobejano Arquitectos ja Arvo Pärdi Keskusega ning selle annab välja Aedes Architecture Forum.
Arhitektide Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos) võistlustöö «Tabula» tunnistati 2014. aastal Arvo Pärdi Keskuse rajamiseks välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitjaks. Ehitusprojekt valmis koostöös Eesti arhitektuuribürooga Luhse & Tuhal ning 2017. aasta märtsis alustas peatöövõtja AS Ehitustrust ehitust.
Arvo Pärdi Keskus avab uue hoone uksed avalikkusele 2018. aasta oktoobris, tähistades seega ühtlasi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.
Laulasmaal asuva Arvo Pärdi Keskuse süda on füüsiline ja digitaalne arhiiv, mille kõige väärtuslikum vara on käsikirjaline noodimaterjal, teoste visandid ja skeemid. Eriilmelise arhiivimaterjali hulka kuuluvad veel kirjavahetus teoste tellijate, kirjastajate ja esitajatega, tuhanded fotod, salvestised erinevatel helikandjatel, filmid ning teised helilooja elu, loomingut ja retseptsiooni puudutavad materjalid.
Uus hoone annab võimaluse ellu viia Arvo Pärdi loomingut puudutavaid tegevusi, olles ühelt poolt terviklik isikuarhiiv ning teiselt poolt laiematele teemadele avatud uurimis- ja õppekeskkond, mille põhilised märksõnad on loomine ja loomingulisus.