P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Selgus näitleja, kes saab PÖFF-i elutööauhinna

BNS
Facebook Twitter
Comments
Tõnu Kark.
Tõnu Kark. Foto: Helen Solovjev/Rakvere Teater

Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) teise tänavuse elutööauhinna laureaat on näitleja Tõnu Kark,

Eesti Jack Nicholsoniks ja Marlon Brandoks nimetatud Kark pani ennast kinolinal maksma juba oma esimese suure rolliga – külavolinik Tiit Paljasmaana 1979. aasta filmis «Tuulte pesa». Temast sai suure ekraani püsikülaline, kelleta oleks 1980ndate Eesti filmi uut lainet mõeldamatu ette kujutada.

Romantiline seikleja Toomas Nipernaadi, «Ideaalmaastiku» kolhoosiesimees Harald Tuvike, «Nukitsamehe» metsakoll Mõhk, «Metskannikeste» julgeolekutöötaja Rein, «Arabella, mereröövli tütre» meremõrtsukas, «Keskea rõõmude» elu peremees Tõnu Loorits, «Tallinn pimeduses» gangster Koni või «Detsembrikuumuse» kindral Ernst Põdder on vaid väike osa Tõnu Kargu mahukast rollide galeriist.

Kokku on Kark mänginud rohkem kui 60 filmis. Neist suurima vaatajaskonnaga on Vene põnevusfilm «Markeerimata kaup», mis kogus 1984. aastal Nõukogude Liidus 35,9 miljonit vaatajat. Kark on mitmekordne Eesti parim meesfilminäitleja ja korra on ta nimetatud ka Läti parimaks – filmi «Kõik on korras» eest.

Tõnu Kark on niisugune orel, mille peal on väga kerge mängida, on öelnud «Nipernaadi» lavastaja Kaljo Kiisk.

«1970ndate keskel algas Eesti mängufilmi tõusulaine, filmimaailmas hakkasid tegutsema sellised režissöörid nagu Neuland, Simm, Soosaar ja Urbla, mitu head filmi tegid vanameistrid Kiisk ja Laius - ja keegi neist ei saanud läbi ilma Tõnu Karguta. Tõnu hakatigi hüüdma Eesti filmi Karguks. Tõnu Kark - see on terve epohh Eesti filmis,» ütles PÖFF-i juht Tiina Lokk.

4. detsembril 70. sünnipäeva tähistav Kark saab elutööauhinna kätte enne Andres Puustusmaa uue tragikomöödia «Rohelised kassid» esmaspäevast esilinastust, mis toimub 18.30 aset kinos Kosmos. Kark mängib selles vana pätti Markust, kes on suure osa oma elust istunud vanglas ja vabastatakse nüüd koos oma sõbra Eduardiga. Kumbki peab kohanema uue ajaga ja leidma oma koha ühiskonnas. Kargu partneriks on Vene tuntumaid filminäitlejaid Sergei Makovetski. «Rohelised kassid» on festivali kavas ka 1. ja 3. detsembril.

PÖFF annab tänavu välja kaks elutööauhinda. Teise neist saab Soome filmi legend Jörn Donner, keda austatakse 24. novembril Tallinna Kinomajas, kui seal algab Soome filmide 48-tunnine maraton.

Eelmisel aastal sai PÖFF-i elutööauhinna Ita Ever.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles