Kui silmas peeti üldkäsitlust, jääb mõistatuslikuks, miks loobuti teose sihtide ja põhimõtete selgitamisest raamatu sissejuhatuses. Eesti ajalooüldkäsitlus ei ole siiski midagi päris enesestmõistetavat, eriti kui seda kirjutatakse mitme peale.
Lugedes paraku siginebki kahtlus, et autorid ei ole ka ise omavahel selgeks rääkinud või kokku leppinud, millist raamatut ikkagi kirjutatakse. Iga uus osa algab kui uuelt kohalt, uute rõhuasetustega ja eelnenuga üldjuhul seost loomata. Kui esimesed peatükid pööravad tähelepanu pigem sotsiaalajaloole, huvituvad sellest, kuidas on Eestis elatud ja elu korraldatud, siis mida ajas edasi, seda enam pääseb prevaleerima poliitiline ajalugu, kus täheruum kulub põhiliselt vallutustele ja valitsemisele, mõne viisipärase kummardusega omaette seisvale «kultuurielule».
Kui Aivar Kriiska kirjutab kirjastuse veebilehel paljulubavalt, et raamat ei kirjuta «mitte ainult valitsejatest ja sõdadest, vaid lihtsatest inimestest ja asjadest. Milline see inimene siis erinevatel ajastutel oli, mida sõi, mis haigusi põdes ja millesse uskus?», siis paraku tuleb lihtsaid inimesi, nende asju, haigusi ja uskumusi otsida raamatust nagu rosinaid saia seest.
Üldajaloo puhul on suure tähtsusega ainese ajaline liigendamine. Selleski osas ei paku raamat ühte sidusat lähenemist, vaid vaheldumisi on periodiseeringu aluseks ajastud (esiaeg, keskaeg), võimuperioodid (Rootsi aeg, Eest Vabariik, Nõukogude Eesti), sajandid (16. sajand, 18. sajand, 19. sajand) ja poliitilised protsessid (Teine maailmasõda Eestis, taasiseseisvumine).
Kuid ma ei tahaks siiski lõpetada kriitilise noodiga. Suur töö on tehtud, üks terviklik käsitlus Eesti ajaloost lugejale pakutud ja võib olla kindel, et lugejaid on erinevaid, nii nõudlikumaid kui leebemaid. Ja kuivõrd võib arvata, et mitte iga huviline ei jaksa akadeemilise «Eesti ajaloo» kuut köidet läbi lugeda, siis julgen kõigile neile soovitada aseainena siinset teost, sest see pakub kompaktsel kujul käsitluse, mis põhiosas tugineb selgelt suurema venna eeskujule.
Aivar Kriiska, Ain Mäesalu, Anti Selart, Inna Põltsam-Jürjo, Pärtel Piirimäe, Marten Seppel, Andres Andresen, Ago Pajur ja Tõnu Tannberg.