Inimeseksolemise kõrval räägivad novellikogu «Elu lehekülgi lehitsetakse kiiresti» lood ka sellest, kuidas kirjutamine võib muutuda «eluküsimuseks», kui «kõik hakkab sellele alluma» (lk 127). Kirjutamine ise aga saab «üldse võimalikuks, kui oled midagi kannatanud ja ennast ja enda kaudu inimest üleüldse tundma õppinud» (lk 135).
Sest kurbus, mis inimesi ikka ja jälle ning liiga sageli valdab ning meeletusi tegema sunnib ning üksteise vastu kurjaks teeb, see «kurbus ei tule teiste tõttu, vaid tuleb omaenda vastamata küsimuste tõttu». «Kui ei tea, kes elab enda sees ja mis ta tahab, sellest tuleb kurbus, see suur, sügav kurbus» (lk 137).
Nii nagu tõdes Jaak Jõerüüt oma raamatu esitlusel, nii ütleb ka üks lühiromaani kirjapartneritest, et ta kirjutab selleks, et tahab «iseenda kohta midagi teada saada» (lk 153). Lugeja ei pea pettuma. Ehkki ta ei saa tingimata otsesõnu teada midagi Jaak Jõerüüdi kohta – aga selleks võib ta lugeda Jõerüüdi kevadel ilmunud mälestuslikku intervjuuraamatut «On nagu on» –, saab ta kindlasti midagi teada iseenda kohta, armastuse olemuse kohta, tänases päevas rahulolevana elamise kohta.
Sest hoolimata sellest, et raamatus sisalduvad lood räägivad sageli (iseäranis lühiromaan) keerukatest olukordadest ja tunnetest, on nad oma toonilt helged ning sageli heas mõttes võidukadki. Ja see on imeline. Jõerüüdi lugudest kiirgab elutarkust ja läbinägelikkust, neis on palju elurõõmu, seda niivõrd hädavajalikku ja ehk isegi ebaeestlaslikku tunnet, et elu keerukustega toime tulla, neid seljatada.
Novellist «Rahmaninov» loeme: «Inimeste mälestused on tavaliselt kurvad. Või vähemalt nukrad. Minu mälestused on võidukad. Ma olen rõõmus, et olen väljunud minevikust, ja olen võidukas, et olen jõudnud olevikku. Ma olen selle üle iga päev rõõmus, jälle ja jälle» (lk 59).
Nii et lõpetuseks ei jää jällegi muud üle kui nõustuda lühiromaani ühe kirjapartneriga, et teise raamatu valmimine teeb võimalikuks rääkimise asjust, millest varem ei räägitud, ehk «põhiasjust» (lk 149). Olgu nendeks siis rännukihk, armastus, kurbus, hirm, surm, Jumal või elurõõm. Või olemise talutav kergus ja «vabaduse masendav ilu» (lk 121).
«Elu lehekülgi lehitsetakse kiiresti»