Kirjandusfestival Prima Vista toob kevade südamesse tulevikumuusikat

Hasso Krull, luuletaja, tõlkija ning kultuuriteoreetik.

FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti suurima kirjandusfestivali Prima Vista tänavune peateema  «Tulevikumuusika» hõlmab nii ehtinimlikku huvi selle vastu, mida tulevik toob, kui ka arutlusi tehnoloogiliste arengute ja kirjanduse tuleviku üle. Prima Vista nädal Tartus vältab 7.–12. maini, partnerlinnas Jõhvis on festival kohal päev varem, 6. mail.

Festivali patrooni Hasso Krulli sõnul tuleb tulevik meile kätte nii, nagu me mineviku väge valdame ja hoiame. Seepärast tuleb olla mässumeelne, rõhutab ta. «Mässake, noored ja vanad, mässake, lapsed ja lapselapsed, mässake, memmed ja taadid! Juba on kuulda tuleviku tulemist, mühinal saabuvat tulevikumuusikat, see kostab nagu kauge kõmin sügavalt maa alt,» kirjutab Krull festivali tervitustekstis.

Tulevikumuusikas sisaldub lootusrikas ootus, sestap innustab viieteistkümnes Prima Vista iseäranis noori ja nooruslikku mõttelendu. Kirjandusfestival ärgitab koolinoori jagama oma tulevikuvisioone Tartust, Eestist ja maailmast, et aidata kaasa Tartu pürgimisele 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

Oma panuse tulevikuteemalistesse mõttearendustesse annavad ka meie küpsed kirjanikud lavastusliku ettevõtmise «EV 200» käigus. Festivali traditsiooniliste sündmuste nagu raamatu ja roosi päev, raamatulaat, pargiraamatukogu ja noortekas jt kõrval on kavas konverentsid «Kirjandus ja tehnoloogia» ja «Psühhodisko», ühislavastusi, üllatusaktsioone – sadakond sündmust üle terve Tartu linna.

Tartusse koguneb kokku enam kui poolsada fantastilist lugude ja luuletuste loojat Eestist ja laiast maailmast. Tulemas on XXI sajandi Proustiks nimetatud Alexander Genis USAst,  jubelugude meister Christian Kössler Austriast, kataloonia prosaist Eduardo Mendoza ja paljud teised.

Festivali eelüritused ja põhiprogramm pakuvad kaasaelamisvõimalusi ka lastele ja ainest õpetajatele tundide korraldamiseks. Huvipakkuvat leiab nii kirjandusteadlane kui ka tavalugeja. Eelüritused algavad 23. aprillil raamatu ja roosi päevaga.

Rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista on Tartu kui UNESCO kirjanduslinna maineüritus. Möödunud aastal käis festivalil hinnanguliselt ligi 10 000 kultuurihuvilist.

Festivali peakorraldajad on MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista, Tartu Ülikooli raamatukogu, Tartu Oskar Lutsu nimeline linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjanduse Selts.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles