Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tõnu Kõrvitsa looming on Ameerikas parimate edetabelis

Tõnu Kõrvits FOTO: Kaupo Kikkas

NPR Music (National Public Radio, US) 2017. aasta 100 parima loo hulgas on lausa 15. kohal ka Tõnu Kõrvitsa «Fall Leaves Fall» albumilt «Moorland Elegies» («Lageda laulud»). Kauamängiv ise on aga 50. parima albumi nimistus 33. kohal. 

NPR Music toimetaja Tom Huizenga iseloomustas Kõrvitsa teost: «Emily Brontë luule pingestatud emotsioonid ja tuulest räsitud nõmmed helgivad ja heljuvad Eesti ühe andekama helilooja Tõnu Kõrvitsa imelises teoses koorile ja keelpilliorkestrile. Teos heiastab oma nokturnilike teemadega pikki pimedaid öid ja lühikesi süngeid päevi. Nagu Van Goghi «Tähisöö» kajavad tšellode söakad tumedad helid, mis on läbi põimunud kuuvalgusena säravate naishäältega, esitajaks Grammydega auhinnatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor.»

Kõrvits kirjutas «Lageda laulud» 2015. aastal, mil temast sai Tallinna Kammerorkestri resideeriv helilooja. Tegemist on 54-minutilise koorile ja keelpillidele loodud üheksaosalise tsükliga. Teksti aluseks olevad inglise poetessi Emily Brontë luuletused on valinud, järjestanud ja tõlkinud Doris Kareva.

Seda esitavad juba mainitud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester dirigent Risto Joosti juhatusel, kes olid ka teose esmaettekandjad 2015. aasta oktoobris Tallinna Jaani kirikus.

Helilooja pälvis teose eest 2016. aasta riikliku kultuuripreemia. Selle on plaadistanud Soome plaadifirma Ondine ning 2017. aasta aprillis ilmunud salvestis on saanud ka varem palju tähelepanu ja positiivseid hinnanguid rahvusvahelises muusikaajakirjanduses. Klassik Heute on nimetanud albumi ka nädala plaadiks.

Möödunud suvel olid «Lageda laulud» näiteks Amazoni klassikalise muusika number üks ehk enimmüüdud. 

Tagasi üles
Back