999 euro eest kontserdile? Pole paha!

FOTO: Scanpix

Guns N´Roses laseb end 999 euro eest vaid lava eest vaadata – ühispildist hingehinda maksnud fännidega pole nad huvitatud.

Siit-sealt on juba olnud kuulda rõõmuhõiskeid, et alanud aasta toob kontserdilavadele erakordsel hulgal kõrgtasemel artiste. Arter uuris, kas jutt vastab tõele, ning võrdles sellega, mida on naabritel – Soomest Poolani – vastu pakkuda. Loomulikult võrdlesime ka piletihindu.

Ilmselt tulekski alustada piletihindadest – ning sellest kõneldes ei saa kuidagi mööda minna paljude muusikasõprade aastakümnetepikkusest ihaldusobjektist, ansamblist Guns N’Roses, kes tänavu suvel Eestit ja Poolat külastab. Lisaks Eestis praegu müüdavale 69-eurosele nn tavapiletile on saadaval ka 999-eurone pääse «Welcome To The Jungle Ultimate Package», mis kujutab endast, kui me ei eksi, kindlasti üht kalleimat fännipaketti meie kontserdikorraldamise ajaloos.

Peab ikka tõesti olema suur 33-aastase ja kümme aastat tagasi viimase albumi üllitanud Guns N’Rosesi austaja, et nõustuda Eesti keskmise kuupalga või isegi, kui kuupalk väiksem, kahe kuu palga eest  tundide viisi fännitsoonis seisma. Peale seismise on kalli pileti omanikul võimalus kasutada seisukohtadega VIP-poodiumi ning soovi korral  pendeldada fännitsooni ja poodiumi vahel. Samuti avaneb tal võimalus kohtuda ansambli tehniliste töötajatega, mõistmaks, mida tähendab maailma suurima rokktootega tuuritamine, ning juua samas «tasuta» õlut ja veini. Veel saab laval teha grupipilti, kusjuures ansambliliikmed pildistamisel ei osale, ning suurepärast sündmust jääb alatiseks meenutama bändi kaelakaart ja -pael, VIP-kingitus ja VIP-pilet.

Ärgem unustagem, et internetist piletit ostes lisandub 999-eurosele hinnale 50-sendine teenustasu, kuid lohutada võib end sellega, et Poolas, Katowice sõsarlinnas Chorzówis toimuval kontserdil on sellise paketi hind veelgi vingem – 4584 zlotti ehk (jagame selle numbri julmalt neljaga) 1146 eurot. Odavaima pileti eest tuleb seal välja käia vaid 220 zlotti ehk 55 eurot.

FOTO: Scanpix

Depeche Mode loodi Inglismaal 1980. aastal, ja eks jagub esinemisi, kuniks jagub nendega koos vanaks saanud fänne.

Üldiselt võib nentida, et kontsertide hinnaklass siin ja mujal on üsna sarnane – kui, siis ehk teistes Balti riikides ja Poolas peetavate suviste festivalide või galakontsertide piletihinnad on meie samalaadsete ürituste omadest soodsamad. Samas aga pääseb igikestva kultusansambli Depeche Mode kontserdile veebruaris Vilniuses 82,50 euro, Poola linnades Krakówis, Gdańskis ja Łódźis vaid 62,25 euro eest. Ka Poolas korraldatavad 90ndate staaride ühiskontserdid on taskukohased, sest vanast rasvast elatuvate tuhmunud tähtede esinemise eest ei julgeta seal küsida sellist hinda nagu Eestis. Kui osta pilet varakult ja ürituse kodulehelt, on selle hind samas klassis kinopileti omaga. Samuti küsitakse unustatud retrostaaride eest üsna vähe raha Lätis, mistõttu on igati mõistlik ühendada käik piiriäärsesse viinapoodi mõne vähest vaimset pingutust nõudva retroprallega.

Tuleb tunnistada, et hetkel kuumi artiste jõuab meie kanti siiski vähevõitu. Praegu leiab näiteks Briti albumimüügi saja parima edetabelist vaid veebruaris Helsingis esineva The Killersi ning mais Tallinnas lavale astuva Bryan Adamsi ja Pink Floydi – legendaarse bändi visionäär Roger Waters annab augustis kaks kontserti Riias. Inglise tantsumuusikatabelitest hakkavad aga silma Alan Walker, Kygo, Clean Bandit ja – uskumatu, kuid tõsi – vana, aga kas ka kobe Scooter. Kõiki neid on meile või meie lähedale tänavu oodata.

FOTO: Scanpix

Nooruslik vanameister Bryan Adams esinemishoos.

Veteranartistid

Just praegu, jaanuaris, võiksid kõik keskealised ja vanemad eestlased, kes nõukogude ajal õnnelikku lapsepõlve või lapsevanema rolli nautisid, oma säästud kokku koguda ja endisse Poola Rahvavabariiki põrutada, sest praegu tuuritab mööda sealseid linnu oma 50. lava-aastat tähistav, omal ajal meilgi raadiost ja telesaadetest hästi tuntud ning hiljuti kodumaal elulooraamatu üllitanud Maryla Rodowicz. 12. jaanuaril esineb siiani heas vormis diiva, kelle esituses teame eelkõige laulu «Värvilised vankrid», pealinnas Varssavis, ja seoses sellega tuletame meelde, et lennuk Tallinna ja Varssavi vahel lendab vahepeatuseid tegemata kolm korda päevas.

Kui jaanuar paistab tuntud artistide kontsertide poolest silma tagasihoidlikkusega – see on ju paljudele aastavahetuse möllust väljamagamise kuu –, siis veebruaris hakkab asi juba ilmet võtma. Nordea kontserdimajas esineb 12. veebruaril veteranansambel Toto ning masinamuusikahuvilised võivad viis päeva hiljem Saku suurhallis taaskohtuda 48-aastase Saksa gerontansambliga Kraftwerk, kes lisaks arvatavasti endist viisi staatiliselt paigal seisvate bändiliikmete imetlemisele pakub võimalust nautida täiuslikke 3D-efekte. Paar päeva hiljem ehk 19. veebruaril on väärikas vanuses kooslus otsaga juba Vilniuses.

Legendaarse bändi Jethro Tulli muusikat esitab märtsi alguses Nordea kontserdimajas 70-aastane multiinstrumentalist Ian Anderson, mai algul on Saku suurhalli publiku ees moodsa noortesoenguga 58-aastane Bryan Adams. Leedu endises pealinnas teeb aga häält samuti soliidsesse ikka jõudnud teknobänd Scooter, kes vaatamata esinemisele okupeeritud Krimmis on endiselt oodatud ja armastatud Euroopa Liidu idapoolsetel lavalaudadel. Kaunases astub ansambel üles märtsi alguses; Haapsalu jaanitulelised peavad seevastu mitu kuud kannatama. Rokkmuusika dinosaurustest saab juunis Poola linnas Krakówis näha elu jooksul üle 2500 kontserdi andnud Ozzy Osbourne’i, kelle hüvastijätutuur kestab lausa 2020. aastani, juulis on Słupskis laval Bryan Ferry ja Billy Idol, Krakówis saab suvel nautida Lenny Krawitzit ja Iron Maidenit ning juunis Varssavis Marilyn Mansoni kontserti.

FOTO: Scanpix

Ei, see polegi rütmi- või hommikuvõimlemine. Laval on igihaljas Kraftwerk.

Retrotähed

Tõeline pidu käib jätkuvalt 90ndate, aga ka 80ndate aastate artistide õuel, sest juba mitu aastat kestvale retrohullusele ei paista lõppu tulevat. Nii saabki juba mais Saku suurhallis taaskohtuda igihalja Boney M-i, ebatavaliselt büstika Sabrina ja õrnahäälse lembelauliku FR Davidiga, juuni lõpul Pühajärve pargis eatu blondiini Caroline Catherine Mülleri, vabandust, CC Catchiga ja ilmselt siiani musta ja valget kostüümikombinatsiooni jumaldava duetiga Baccara. Kusjuures – pange tähele –, eelreklaami põhjal saabub meile just see kvaliteetsem ehk musta riietuva Mayte Mateose eestvõttel tegutsev Baccara kloon.

Lätti leiavad paari-kolmekümne aasta tagused staarid samuti tee. Üritusel nimega Destination 80’s on aprillis rahva ees Joy, Samantha Fox, Secret Service ja Bad Boys Blue, juulis Siguldas peetaval raadiojaama SWH sünnipäeval aga Army of Lovers, Dr Alban, Haddaway jt. Kõiki üritusi ei jõua ette lugedagi.

FOTO: Scanpix

«It´s My Life.» Alati sümpaatne Dr Alban jahvatab kuulajaile endiselt oma elulugu.

Noored ja kuulsad

Kõigepealt peab mainima, et kvaliteetset ja moodsat peavoolu tantsumuusikat üllitav ja trioks kahanenud Inglise bänd Clean Bandit esineb 4. juulil Vilniuse ülikooli botaanikaaias ja päev hiljem Lätis Siguldas. Ja seda mitte ühena pikas artistide rodus, vaid kolm ja pool tundi kestva soolokontserdiga, kuhu praegu pääseb täiesti mõistuse- ja taskupärase hinnaga.

FOTO: Scanpix

Clean Bandit esineb tänavu nii Lätis kui ka Leedus, ja seda lausa 3,5-tunnise kontserdiga.

FOTO: Scanpix

Norra DJ Kygo esines tunamullu ka Rio olümpiamängude lõputseremoonial.

FOTO: Scanpix

Alan Walkeri elektroonilise tantsumuusika kontserdist peavad piletiostuga hilinenud juba praegu suu puhtaks pühkima.

Kindlasti on hetkel kuumad ka Norra DJd Kygo ja Alan Walker. Kui esimene paneb helikandjad üürgama juba veebruari algul Helsingi jäähallis, siis 20-aastase Walkeri austajad, kes piletiostu edasi lükanud, peavad märtsi lõpul toimuvast üritusest Tallinna kultuurikatlas suu puhtaks pühkima – see on välja müüdud.

Räpist huvitatud noored on aga oodatud veebruari lõpul Varssavi klubisse Proxima, sest seal saab kuulata, kas ja kuidas kõlab melodeklamatsioon Ameerika räppari Tyga esituses.

Kindel võib olla selles, et kuumi nägusid ja nimesid lisandub veelgi, eeskätt tänu Positivuse, Weekendi jt festivalidele.

Tagasi üles