R, 2.12.2022

DocPointil näeb filmi Mart Laari valitsusest

Kultuuritoimetus
DocPointil näeb filmi Mart Laari valitsusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Dokumentaalfilm «Rodeo» räägib taasiseseisvumisaja Eesti esimest valitsusest.
Dokumentaalfilm «Rodeo» räägib taasiseseisvumisaja Eesti esimest valitsusest. Foto: Kaader filmist

Üheksas DocPoint Tallinn leiab sel aastal aset 31. jaanuarist 4. veebruarini. Festivali avab Raimo Jõeranna ja Kiur Aarma hoogne dokumentaalfilm «Rodeo», mis räägib taasiseseisvumisaja Eesti esimesest valitsusest.

Esmakordselt avatakse juba aastaid kahte riiki ühendav rahvusvaheline dokumentaalfilmiifestival nii Tallinnas kui ka Helsingis sama filmiga, tähistades sellega mõlema riigi 100. sünnipäeva.

1992. aastal sai taasiseseisvunud Eesti esimese põhiseadusliku valitsuse peaministriks ootamatult noor ja kogenematu Mart Laar. Ümberringi valitsevas kaoses ei ennustatud ta valitsusele paari kuudki, ometi suudeti võimul püsida kaks aastat ning viia ellu hulk radikaalseid reforme.

Peaminister ja teda ümbritsevad poliitkauboid olid teotahet täis, aga know-how loodi käigu pealt, sest keegi ei teadnud täpselt, kuidas üht riiki tegema peaks. Noore perutava riigi kontrolli all hoidmine hakkas olema ebapopulaarsete aga vajalike otsuste valguses järjest keerulisem. Peatselt jäi vaid üks küsimus: kui kaua suudetakse sadulas püsida?

Lisaks «Rodeole» on festivali programmis veel kolm kodumaist filmi.

«Alberti leiutamine» — Eesti kaastootmises valminud kulinaarne meistriteos ühest legendaarse El Bulli restorani taga seisvast hullumeelselt loovast kokast Albert Adriàst, IDFA-l esilinastunud Ingel Vaikla film Roosenbergi kloostrist Belgias ning Ülo Pikkovi animadokumentaal «Lahtilaskmise lugu».

Ühtlasi on sel aastal DocPoint Tallinna programmis esindatud ka viimase aasta parimad Soome tõsielufilmid: 1990ndate Eesti-Soome kuritegelikest sidemetest rääkiv «Paha politseinik»; paremäärmuslikke ja pagulasvastaseid meeleolusid meisterlikult käsitlev «Keemispunkt»; ootamatu ja üllatav «Kepphobuste revolutsioon» ning dramaatilise lõpuga «Nokia — mobiiltelefoni lugu».

Kokku linastub sel aastal DocPoindil üle 40 värske dokumentaalfilmi kõikjalt üle maailma. Festival toimub kinodes Sõprus ja Artis, festivali programm avalikustatakse 12. jaanuaril.

Märksõnad
Tagasi üles