P, 29.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rainer Sarnet toob lavale Nobeli preemia laureaadi teose

Kultuuritoimetus
Rainer Sarnet toob lavale Nobeli preemia laureaadi teose
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Thérèse Desqueyroux rollis on Maria Peterson.
Thérèse Desqueyroux rollis on Maria Peterson. Foto: Anna Kõuhkna

24. jaanuaril esietendub Vaba Lava hooaja kuraatoriprogrammi kolmas lavastus, milleks on Rainer Sarneti «Öö lõpp». 

Nobeli kirjanduspreemia laureaat François Mauriac kirjutas romaani «Öö lõpp» 1935. aastal. Väljend post-truth polnud veel käibele tulnud, kuid ka Mauriaci teemaks on selles romaanis tõde. Kas on võimalik tabada tõde, rääkida tõde? Thérèse Desqueyroux, kes on loo peakangelanna, on tuntud kui illusioonitu maskide maharebija, tõeütleja, kelle tõde mürgitab sõna otseses ja kaudses mõttes. Kaunis mürgitaja Thérèse Desqueyroux on vastupandamatu, sest tõde teeb vabaks. Kuid mis saab Thérèsest endast?

Lavastaja Rainer Sarnet: «On raske öelda, mida romaan «Öö lõpp» tähendab. Seal on saladus. Seda võib võtta kui kriitikat kõige vastu, mis püüab armastust kuidagi raamida, moraalselt kitsendada. Samas võib seda tõlgendada täpselt vastupidi, moraali esmasust igasugustes suhetes, ka armastuses. Mauriaci on nimetatud katoliiklikuks eksistentsialistiks. Vastandlikud mõisted on tema loojanatuuris kokku saanud. Tänapäeval on ületamatu konflikt konservatiivsuse ja liberaalsuse vahel. Kuid kas seal ongi nii suurt konflikti, kui ideoloogiad kõrvale jätta? Ehk ongi tänase päeva suurim väljakutse need vastandid ühendada, vaadates asju salapärase elegantsiga nagu Mauriac. Võib-olla selles peitubki Mauriaci saladus.»

Thérèse Desqueyroux' rollis on Maria Peterson ja tema tütre rollis Maria Koff. Nende ühist armastust Georgi mängib Karl Robert Saaremäe. Teistes osades on Eliann Tulve ja Karl Valkna. Mauriaci musikaalseks nimetatud tekstile lisab mürgiauru helilooja Ann Reimann ansamblist «Eeter». Öö lõpu atmosfääri loob kunstnik Kristjan Suits ja liikumise seab Tiina Mölder. 

Etendused toimuvad 24., 25., 30. ja 31. jaanuaril ning 5., 6. ja 7. mail Vaba Lava teatrikeskuses, Sõltumatu Tantsu Lava saalis (sissepääs maja tagant). 

Pärast 30. jaanuari etendust toimub «Öö lõpu» teemal avatud vestlus Rainer Sarneti ja Tõnu Õnnepalu vahel.  

Märksõnad
Tagasi üles