Tiit Palu võttis ette Euripidese

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vanemuise draamajuht Tiit Palu.
Vanemuise draamajuht Tiit Palu. Foto: Sille Annuk

Sel laupäeval, 20. jaanuaril esietendub Sadamateatris Euripidese tragöödia ainetel valminud Tiit Palu lavastus «Medeia».

Euripidese «Medeia» esmaesitusest Ateenas möödub peagi 2499 aastat. Teadaolevalt oli see vähemalt kolmekümnes katse tõlgendada müüti Medeiast ja Iasonist. Selle Kreeka müüdi teemadeks on inimlik üllus ja väiksus, armastus ja kättemaks, ennustused ja needused. Argonautide retkest, kuldvillakust, Iasonist ja Medeiast on kirjutatud lugematu hulk teoseid, sest just müüdid aitavad meil mõista, kes oleme ning kuidas mõtleme ja käitume.

Tuntuim kõigist Medeia müüdi tõlgendustest on Euripidese tragöödia, mille teeb eriliseks poolehoid Medeiale, kellel oma üksinduses ja hüljatuses on vähe valikuid.

Lavastaja Tiit Palu: «Lavastus, mida näete, põhineb kahes olulises punktis Euripidese «Medeiale»: empaatia Medeia suhtes ning lõpplahenduse idee. Lisaks on kasutatud erinevaid müütide käsitlusi ning Euripidese algteksti tõlkeid inglise ja saksa keelde, sest eesti keelde pole Euripidese tragöödiat veel tõlgitud.»

Vanemuise lavastuses mängivad ka meestegelasi naised. «Seda ei saa jätta märkimata, sest märkamata see ei jää. Mis võib juhtuda sugude traditsiooniliste jaotuste, mõttemudelite, vastuoludega, kui laval pole vastamisi Mees ja Naine, vaid kaks Inimest? Kas siit võib kerkida teisi, värskelt inimlikke valupunkte?»

«Medeia» tekstiversiooni autor ja muusikaline kujundaja on Tiit Palu, kunstnik Eugen Tamberg. Osades Maria Annus, Külliki Saldre, Merle Jääger ja Kärt Tammjärv.

Tagasi üles