Kumu kunstimuuseumis avatakse Katja Novitskova isikunäitus (2)

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Ligikaudsus» (valgu molekulaarstruktuur 5dl5.0, äädikakärbes). 2017
Digitrükk alumiiniumil, pleksiklaas, piltskulptuur.
«Ligikaudsus» (valgu molekulaarstruktuur 5dl5.0, äädikakärbes). 2017 Digitrükk alumiiniumil, pleksiklaas, piltskulptuur. Foto: Gunter Lepkowski

Neljapäeval, 22. veebruaril avatakse Kumu kunstimuuseumis Katja Novitskova esimene isikunäitus Eestis «Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste».

Näitus viib külastaja düstoopsesse maailma täis elavaid masinaid, sünteetilisse materjali vangistatud mustreid ning piltskulptuure geneetiliselt muundatud eluvormidest.

Katja Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis visuaalsel kujul vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda.

Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. 

Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu: tal on olnud isikunäitused nii New Yorgis (2016) kui ka Shanghais (2017) ja tema tööd on jõudnud grupinäitustele nii MoMAs New Yorgis (2015) kui ka Lyoni ja Berliini biennaalidel (2015, 2016). Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud eesti- ja ingliskeelne kataloog, mida esitletakse Kumus 5. aprillil. Näituse kuraator on Kati Ilves ja graafiline kujundaja Ott Metusala.

Esmaspäeval, 30. aprillil kell 18 esitletakse muuseumi auditooriumis Kumu Dokumentaali raames Piibe Kolka video-performance’it Katja Novitskova töödest.

Näitus on avatud 10. juunini. 

Tagasi üles