On inimesi, kes arvavad, et tuleks kanaliseerida lihtsamatele, praktilisematele, vähem ambivalentsetele teemadele, kui kultuur seda teeb. Et saaks hästi üheselt öelda, mis on hea ja mis on halb, et mine sinna, aga sinna ära mine, istu maha või tõuse üles jne.
Võib-olla see annab ühiskonnale hetkeks kontrollituse tunde, sest üritatakse leida kaitset väljastpoolt läheneva tundmatu vaenlase eest. Aga kultuurikraani kinni keeramine ei anna rahvale oodatud tugevust, sest tegelik energia ei liigu neid teid pidi, nagu soovitakse.
Kas tulevik on juubelipeo üks märksõna?
Seoses ettevalmistusega oleme Lõuna-Eesti nii ühte- kui teistpidi läbi sõitnud ja saan rõõmuga nentida, et seal on palju ehedat elujõudu, mis on mulle erakordselt südamesse läinud. See inspireeris kogu kava puhul mõtlema autentsusest, pärandist, mida võib üle kogu Eesti veel leida... Me püüame näidata seda ehedat elujõudu.
Inimese kooskõla ümbritseva keskkonna ja esivanemate pärandiga. Houellebecq on korduvalt kirjutanud autentsuse kriisist lääne ühiskondades ning sellest, kuidas autentsust imiteeritakse, kuid mulle tundub, et Eestis on võimalik siiski ka tõesti vahetu kokkupuude looduse ja ajalooga.
Me kohtusime seda pidu ette valmistades väga paljude sääraste inimestega, kes vahetult, ilma kunstlike filtrite ja grimassideta on kontaktis elusa looduse ja elava pärandiga.
Kui küsida, kuidas ma neid inimesi iseloomustaksin, siis miskipärast torkab esimesena pähe väljend: nad on terved. See tähendab, nad on sisemiselt terviklikud ja emotsionaalselt terved. Ja see on meie haigel ajastul, mida minu viimane lavastus kirjeldas hüsteerilisena, tõesti juba peaaegu meditsiiniline hinnang.