Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Muusikafestival Eesti Muusika Päevad avalikustas tänavuse festivali kava

Eesti Muusika Päevad 2018 FOTO: Eesti Muusika Päevad

2018. aastal, mil Eesti riik tähistab 100. aastapäeva, on Eesti Muusika Päevade festivali teema püha. Püha kõige laiemas, kaunimas, inimlikumas ja avaramas mõõtmes. Pühaduse kaudu tekib terviklikkus, püha seob ja ühendab. Rahvas, ühine rõõm ja jagatud asi. Pühad helid, pühad pausid. Pühad laulud, pühad tekstid. Pühad paigad, pühad peod.

Festivali ühe kunstilise juhi Timo Steineri sõnul on sõnal püha mitu tähendusvälja. «Seda sõna tuleb käsitleda koos festivalil tekkiva heli ja ruumiga. Püha on selline sõna, mis elektriseerib sisemust, mille järele janu ja nälga on täna võib-olla rohkem kui kunagi enne,» märkis Steiner.

Tema sõnul on püha nagu lisaruum, mida on võimalik saada tänu dialoogis olemisele millegi sügava ja avaraga. «Püha on mingis mõttes justkui kokkulepe rahva, riigi ja inimeste vahel, mis on püha. Kuid püha peaks olema ka midagi plastilist, mille üle saab arutleda ja ka nalja visata, tõsiselt võtta,» seletas Steiner.

Festival Eesti Muusika Päevad (EMP) tuleb taas värske kevadise energiaga. Uus programm on avalik alates 21. veebruarist. Juba 39. korda toimuv EMP on Eesti suurim esiettekannete festival, mis toob 2018. aastal nädala jooksul publikuni üle 30 uudisteose meie põlvkonna väljapaistvatelt heliloojatelt.

Esitajateks Eesti tippkollektiivid ja interpreedid, nende seas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, Yxus Ensemble, Ansambel U:, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Vox Clamantis, Heinavanker, keelpillikvartett Prezioso, Heigo Rosin, Kadri-Ann Sumera, Tõnu Kalm, Mingo Rajandi, Ekke Västrik, Jaanus Siniväli, Kristin Kuldkepp jpt.

Välisesinejatest on festivalil esindatud rahvusvaheliselt tunnustatud interpreedid ja muusikakoosseisud Itaaliast, Hollandist, Šveitsist ja Saksamaalt, nende seas kontrabassist Dario Calderone Hollandist, viiuli ja vioolamängija Barbara Lüneburg Saksamaalt ning uue muusika ansamblid L'Arsenale Itaaliast ja Ensemble du Bout du Monde Šveitsist.

Kontsertidel kõlavad teosed heliloojatelt: Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Kristjan Randalu, Maria Kõrvits, Pärt Uusberg, Arash Yazdani, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Liisa Hirsch, Märt-Matis Lill, Galina Grigorjeva, Kristjan Kõrver, Malle Maltis, Margo Kõlar, Robert Jürjendal, Ardo-Ran Varres, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüür, Liina Sumera, Riho-Esko Maimets, Gerta Raidma, Age Veeroos, Mari Vihmand, Mart Saar, Kuldar Sink, Cyrillus Kreek jpt.

Pileteid saab osta alates tänasest kõigis piletilevi müügipunktides üle Eesti. Eesti juubelikuu puhul on festivali passid kuni 5. märtsini soodushinnaga.

Septembris jõuab publikuni aprillikuise festivali jätkuprogrammina EV 100 tähtsündmuste programmi valitud ballettetendus KERES, mille keskmes on Eesti male suurkuju Paul Keres. Originaal-heliloomingu autorid on Timo Steiner ja Sander Mölder ning lavastaja-koreograaf Teet Kask. Etenduses teeb kaasa Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Yxus Ensemble ja rahvusooperi balletiartistid. Kaasaegne ballettetendus jõuab 3. septembril Rahvusooper Estonia lavale  koostöös Vaba Lava Teatrikeskuse ja Rahvusooper Estoniaga.

Eesti Muusika Päevad 2018 programm ja lisainfo on leitav:

www.eestimuusikapaevad.ee

Tagasi üles
Back