N, 7.12.2023

Ivan Aivazovski maale näeb Kadriorus

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ivan Aivazovski (1817–1900). Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset. 1885. Õli lõuendil. Eesti Kunstimuuseum
Ivan Aivazovski (1817–1900). Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset. 1885. Õli lõuendil. Eesti Kunstimuuseum Foto: Repro

Reedel avataval näitusel «Aivazovski. Ideaali otsinguil» saab 39 teose hulgas näha Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat maali «Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset», mida ei ole avalikkusele pärast 1886. aastat eksponeeritud. Maal oli halvas seisukorras ja vajas konserveerimist, mille pikaajaline protsess on nüüd lõpule jõudnud.

Kadrioru kunstimuuseumis toimuv näitus on esimene Ivan Aivazovski teoste suurem väljapanek Eestis.

Ekspositsiooni tuumiku moodustavad Ivan Aivazovski tuntud maalid ja joonistused Riiklikust Vene Muuseumist Peterburis. Näitusel on võimalik jälgida Aivazovski kõiki loomingu perioode ja meremaali tüüpe – tormist merd ja tuulevaikust, õhetavaid päikeseloojanguid ja väreleva kuuvalgusega öömaastikke, Krimmi ja Itaalia, Odessa ja Konstantinoopoli vaateid.

Lisaks Riiklikule Vene Muuseumile ja Eesti Kunstimuuseumile on näitusel teoseid Narva Muuseumist, Tartu Kunstimuuseumist, erakogudest ja Läti Rahvuslikust Kunstimuuseumist – nende hulgas teos, mille kunstnik kinkis Riia muuseumile pärast Riias 1886. aastal toimunud näitust.

Ivan Aivazovski on üks kuulsamaid Vene kunsti esindajaid, kelle meremaalid on võlunud publikut läbi aegade alates tema eluajast tänapäevani, mida näitasid ka eelmisel aastal toimunud Aivazovski 200-sünniaastapäevale pühendatud suurnäitused Venemaal ja Armeenias.

  • Näitus on osa Kadrioru 300. aastapäeva tähistavast programmist.
  • Näituse kuraatorid: Alar Nurkse, Aleksandra Murre
  • Näituse kujundaja: Tõnis Saadoja
  • Näituse graafiline disain ja kataloogi kujundus: Stuudio Stuudio
  • Näitus jääb avatuks 8.juulini 
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles