N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni «Aadama passioon» etendub suursuguses Berliini Konzerthausis

Kultuuritoimetus
Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni «Aadama passioon» etendub suursuguses Berliini Konzerthausis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
"Aadama passioon". Enne maailmaesiettekannet.
"Aadama passioon". Enne maailmaesiettekannet. Foto: Kristian Kruuser & Kaupo Kikkas

Euroopa ühte väärikamasse kontserdisaali püstitatud teatrilaval toimuvad 27., 28. ja 29. märtsil Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni muusikateatrilavastuse «Aadama passioon» etendused. Sündmusega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Kõik etendused poolteist tuhat kuulajat mahutavas saalis on praeguseks peaaegu välja müüdud.

Arvo Pärdi muusikale rajatud lavastuses osalevad dirigent ja muusikajuht Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, eesti vokaalsolistid, näitlejad ja korraldusmeeskond. Peaosades on legendaarne ameerika tantsija ja koreograaf Lucinda Childs ning Michalis Theophanous.

Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni, kahe omas valdkonnas juhtiva kunstniku ühisteose esiettekanne toimus Noblessneri Valukojas 2015. aasta maikuus ja see pälvis publikult jäägitu poolehoiu.

«Aadama passioonis» saavad kokku kaks suurkuju – ühte peetakse vaikuse meistriks muusikas, teist vaikuse meistriks teatrikunstis. Minu jaoks tekib nende kahe koostöös midagi haruldast ning mitmemõõtelist,» on öelnud lavastuse muusikajuht Tõnu Kaljuste.

Saksamaal on paljud «Aadama passiooniga» tuttavad. Etendusest ja selle sünnist loodud filme, mida praeguseks on mitmekümnel maal näinud kümned miljonid vaatajad, on näidanud ka Saksa telekanalid, sh filmide üks kaastootjaid WDR/ARTE, aga ka Berliini Filharmoonia filmiprogramm. Esietendustest ilmusid artiklid Saksa juhtivates ajalehtedes.

«Aadama passiooni» produtsendi Madis Kolgi sõnul ootavad esinejad ja korraldajad etendusi suure põnevusega. «Konzerthaus, klassitsistliku arhitektuuri pärl, on üks kaunimaid kontserdisaale, harukordse akustikaga. Samas on siia Robert Wilsoni perfektsustasemel teatri paigutamine nõudnud tegijailt erakordset leidlikkust.»

«Aadama passiooni» visiidi Berliini korraldab Eesti Kontsert koostöös Milano produktsioonifirmaga Change Performing Arts ning Berliini Konzerthausiga. Tegu on rekordnädalaga Eesti Kontserdi eksporditegevuses: etendustega Berliinis langeb ühte Eesti Rahvusmeeskoori ning ERSO kontserdireis Aasia suurlinnadesse.

Märksõnad
Tagasi üles